Moneta přebírá Air bank a část Home Creditu, PPF za to získá 25 % Monety

Jednání o koupi bank

Moneta přebírá Air bank a část Home Creditu, PPF za to získá 25 % MonetyNOVÉ
Domov

Echo24

MONETA Money Bank, a.s. vede jednání s Home Credit Group B.V. a uzavřela nezávazné Memorandum of Understanding o možné koupi Air Bank a českého a slovenského Home Creditu. Banka to v pondělí oznámila v tiskové zprávě s tím, že její představenstvo bude žádat o schválení transakce na nadcházející valné hromadě. PPF Petra Kellnera za transakci získá 25 % Monety.

Banka, která může vzniknout, by provozovala třetí nejrozsáhlejší distribuční síť v ČR s 237 pobočkami a 2961 obchodními partnery, doplněnou o 1005 bankomatů. K víc než milionu klientů Monety by přibylo asi 637 000 zákazníků Air Bank a zhruba 469 000 zákazníků Home Creditu.

„Spojení těchto podniků, které se vzájemně velmi dobře doplňují, povede k vytvoření přední české retailové banky a druhého největšího poskytovatele spotřebitelských úvěrů v České republice,“ řekl Tomáš Spurný, generální ředitel a předseda představenstva společnosti Moneta. Ten pro Reuters uvedl, že očekává výplatu nižší dividendy za rok 2019, a to kvůli nákladům na restrukturalizaci. Jeho slova mohla ovlivnit akcie Monety na pražské burze – jejich hodnota klesla, v pondělí v 17:00 byla 80,80, to je mínus 1,46 %.

Společnost Moneta předloží návrh na schválení transakce na své valné hromadě, termín má být oznámen později. Pro Monetu je cílem transakce zvýšení ziskovosti a výnosů pro akcionáře o více než deset procent ve srovnání s dosavadním střednědobým výhledem.

Při vypořádání transakce získá Moneta 100% podíly v Air Bank a v českém a slovenském Home Creditu. Skupina Home Credit v rámci vypořádání transakce získá 165,6 milionu nově vydaných akcií Monety v hodnotě 13 miliard korun. Zároveň Moneta zaplatí skupině Home Credit ještě 6,75 miliardy korun v hotovosti.

Home Credit, založený v roce 1997 v Česku, je jedním z předních poskytovatelů spotřebitelského financování ve střední a východní Evropě, Společenství nezávislých států a Asii. Majoritním vlastníkem (88,6 procenta) je PPF Financial Holdings. Minoritním akcionářem Home Creditu (11,4 procenta) je investiční holdingová společnost EMMA OMEGA vlastněná Jiřím Šmejcem.

Skupina PPF nejbohatšího Čecha Petra Kellnera investuje do řady odvětví od bankovnictví a finančních služeb přes telekomunikace, biotechnologie, pojišťovnictví, nemovitosti až po zemědělství. PPF působí v Evropě, Rusku, Asii a Severní Americe. Skupina na konci minulého roku vlastnila aktiva v hodnotě přesahující 38 miliard eur (necelých 980 miliard Kč).

Moneta Money Bank funguje pod současným názvem od roku 2016, jméno se z dřívějšího GE Money Bank změnilo v souvislosti se vstupem banky na burzu v květnu téhož roku. Finanční ústav je jednou z největších firem obchodovaných na pražské burze.

Čtěte také: Novým členem rady ČNB bude i podporovatel intervencí, ekonom Holub

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.