Pokud chtěli vraždou novináře zastrašit, stal se naprostý opak, míní Hríb

Vražda Jána Kuciaka

Pokud chtěli vraždou novináře zastrašit, stal se naprostý opak, míní HríbNOVÉ 2
Svět
Ladislav Šustr
Sdílet:

Na Slovensku probíhaly v týdnu demonstrace a pietní pochody k uctění památky zavražděného novináře Jána Kuciaka a jeho partnerky Martiny Kušnírové. Na hlavní shromáždění v Bratislavě dorazilo v pátek večer na 20 tisíc lidí, kteří novinářům vyjádřili podporu. Sami slovenští novináři cítí, že veřejnost se přiklání k jejich práci a na mediální scéně se objevuje něco, co za svůj profesní život nezažili: spontánní solidarita a vzájemná úcta. „Pokud mělo být cílem té vraždy někoho zastrašit, tak se stal naprostý opak,“ řekl pro Echo24 Štefan Hríb.

Změna mediální scény je patrná hned od prvního dne, kdy se na veřejnost dostala zpráva o úkladné vraždě dvou mladých lidí. Hned další den vyšly slovenské deníky s černou titulní stranou. „Změnit se může všechno, protože se jedná o tak zásadní věc. Ovlivňuje to tolik věcí. Od pocitu bezpečí novinářů, kteří měli pocit, že žijeme v relativně normální zemi, kde se spousta věcí nedaří vyřešit a nedá se s nimi pohnout. Ale neřeší se problémy zabíjením nepohodlných lidí. To ale nyní už neplatí,“ řekl deníku Echo24 šéfredaktor Denníku N Matúš Kostolný.

„Nejhorší to bylo samozřejmě ten první den. Byli jsme úplně paralyzovaní a nebyli jsme schopní komunikovat. Nemohli jsme normálně fungovat a pracovat. Druhý den jsme se zmobilizovali a začali i komunikovat s médii. Domlouvali jsme se na zveřejnění Jánova posledního článku,“ řekl pro Echo24 šéf investigativního týmu Aktualit Marek Vagovič. Do stejného týmu patřil i zavražděný Ján Kuciak, jehož pohřeb se uskutečnil v sobotu. Sám Vagovič nemá zatím sílu na další práci. „Já jsem tento týden nenapsal ani jeden článek,“ řekl Marek Vagovič.

Více o pohřbu čtěte zde: Poslední rozloučení s Kuciakem. Do rodné obce přijely stovky lidí

Kromě počátečního šoku z tragické vraždy se ale změnil postoj redakcí, které spolu začínají spolupracovat. „Ta reakce médií je nebývalá. Reaguje tak rychle, jak bezprecedentní byl ten čin. Všechny redakce se spojily, všechny publikovaly poslední text Jána Kuciaka a zdá se, že začíná nějaká větší spolupráce. Je zde i snaha pokračovat v Kuciakově práci. Vypadá to, že se ty redakce budou nějakým způsobem společně koordinovat,“ řekl Matúš Kostolný. Poslední článek Jána Kuciaka se stal nejčtenějším textem v historii Denníku N.

Kostolného slova potvrzuje i šéfredaktor časopisu Týždeň Štefan Hríb. „Předpokládám, že ty co to udělali, si mysleli, že se novináři začnou více bát. A že o těchto věcech budou méně psát. Skutečnost je ale taková, že to novináře povzbudilo, aby se Slovensko stalo normálnější zemí a že ještě více budou psát o těchto věcech. Pokud mělo být cílem té vraždy někoho zastrašit, tak se stal naprostý opak,“ řekl pro Echo24 Štefan Hríb.

Čtěte také: Novinářka Holcová: Jsem paralyzovaná, po vraždě Kuciaka funguji jen omezeně

Obálka periodika Trend, věnovaná vzpomínce na Jána Kuciaka.
Obálka periodika Trend, věnovaná vzpomínce na Jána Kuciaka. Foto:

Ladislav Šustr

Podle Hríba se podobná spolupráce nikdy předtím neodehrávala. Výjimkou byla menší dohoda, kdy se na protest proti Vladimíru Mečiarovi objevily titulní strany deníků v bílé barvě. „Co vzniklo po té vraždě je, že mezi novináři se objevila solidarita. Více si sebe navzájem vážíme. Asi je to dané tím, že si každý uvědomil, že je novinář a že se ho to týká. To svým způsobem zvýšilo i sebeúctu ale i kolegialitu. Příkladem může být poslední článek Jána Kuciaka. Sever Aktuality.sk nám ho všem poskytl. My jsme pak ve stejný čas o půlnoci článek zveřejnili. To si nepamatuju, že by se něco takového stalo,“ řekl Štefan Hríb.

Novináři tak smrt svého kolegy nevnímají jako pokus o zastrašení, ale jako implus k další práci. „Tato tragédie se týká každého novináře, protože cílem není umlčet jednoho, ale zastrašit všechny. Novináři ovšem uctí památku svého kolegy tím, že odvážně dokončí příběhy, které on dokončit nemohl,“ uvedl po vraždě největší deník v zemi Sme.

„Co bude na konci, či jak dlouho bude spolupráce trvat a jaké texty z toho vzniknou, ještě nevím. Ale ta ochota spolupráce a pocit, že se musíme spojit, protože jde o hodně moc, je velmi zřejmá,“ řekl Matúš Kostolný.

Čtěte také: Na Slovensku to vře: Kaliňáka „grilovali“ v rozhlase. K národu promluví Kiska i Fico

Mafie potřebovala Kuciaka zastavit, píše spisovatel, který se skrývá

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články