1 "Moskva by neměla řinčet zbraněmi"

Budeme tlačit na prodloužení protiruských sankcí, prohlásila Merkelová

NOVÉ

Témata: ,

Německo bude usilovat o prodloužení sankcí Evropské unie proti Rusku, protože nedošlo k pokroku při uskutečňování minských dohod o urovnání konfliktu mezi prozápadní ukrajinskou vládou a proruskými separatisty v Donbasu na východě Ukrajiny. V Kyjevu to ve čtvrtek uvedla německá kancléřka Angela Merkelová.

Ukrajinský prezident Petro Porošeko na společné tiskové konferenci s Merkelovou v narážce na čtvrteční vyhlášení protiukrajinských sankcí ruskou vládou vzkázal do Moskvy, že by neměla „řinčet zbraněmi“, ale „prostě odejít z Ukrajiny“ a „stáhnout své vojáky a zbraně“ z Donbasu. Zařazení Ukrajinců na ruskou „černou listinu“ přirovnal Porošenko k udělení státního vyznamenání a dodal, že se „hrozně urazili“ všichni, kdo se na seznam nedostali.

Kyjev a Západ obviňují Rusko z vojenské podpory separatistů, což Moskva dlouhodobě popírá. Konflikt si od jara 2014 vyžádal více než 10 000 mrtvých. Po uzavření minských dohod se intenzita bojů snížila, ale přestřelky pravidelně propukají, bez ohledu na stále znovu uzavíraná a porušovaná příměří.

Šéfka německé vlády rovněž kritizovala jako porušení minských dohod volby, které se separatisté chystají 11. listopadu uspořádat v neuznávaných „lidových republikách“ v Doněcku a Luhansku. Naopak pochválila ukrajinské poslance, že schválili prodloužení „zvláštního postavení“ té části Donbasu, kterou ovládají separatisté. „Je důležité, že Ukrajina plní své závazky, i když je to složité,“ prohlásila Merkelová podle listu Ukrajinska pravda.

Moskva tvrdí, že volby v „lidových republikách“ jsou nezbytné vzhledem k potřebě zvolit nového vůdce separatistů po atentátu na Alexandra Zacharčenka a že toto hlasování neodporuje minským dohodám.

Porošenko prohlásil, že volby u separatistů budou neplatné a že je svět nikdy neuzná.

Evropská unie vyhlásila sankce proti Rusku po ruské anexi ukrajinského Krymu v březnu 2014. EU sankce pravidelně obnovuje, jejich nynější termín vyprší v lednu.

Čtěte také: Putin chce uvalit další sankce na Ukrajinu kvůli „obraně národních zájmů“

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.


Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.