Islámský stát páchá genocidu, zní z OSN po nálezu masových hrobů

ZLOČINY IS V IRÁKU

Islámský stát páchá genocidu, zní z OSN po nálezu masových hrobůNOVÉ
Ilustrační snímek zachycuje popravu Islámského státu. Foto: Foto: Islámský stát
1
Svět
Echo24
Sdílet:

Radikálů z Islámského státu se svým jednáním mohou dopouštět válečných zločinů, zločinů proti lidskosti a dokonce genocidy. V pátečním projevu před Radou bezpečnosti to podle agentury Reuters uvedl zvláštní vyslanec OSN v Iráku Ján Kubiš. Slovenský diplomat tak reagoval na nález nejméně 50 masových hrobů, které se našly v Iráku na územích osvobozených od islamistů.

Kubiš ve svém projevu uvedl, že společně s tím, jak se daří znovu dobývat území z područí Islámského státu, vyplouvají na povrch důkazy o jeho „ohavných zločinech“. V projevu před Radou bezpečnosti OSN proto odsoudil „zabíjení, únosy, znásilňování a mučení Iráčanů ze strany IS, které mohou představovat zločiny proti lidskosti, válečné zločiny a dokonce genocidu“.

Ostrými slovy tak slovenský diplomat reagoval na skutečnost, že na územích, které dříve kontrolovali islamisté, se dosud našlo nejméně 50 masových hrobů. Tři z těchto hrobů se našly na fotbalovém hřišti v iráckém Ramádí a leželo v nich nejméně čtyřicet mrtvol, uvedl Kubiš. Odhadovat, kolik mrtvol se nachází ve zbývajících hrobech, je podle podle něj v současné době předčasné.

Kubiš ve svém projevu před Radou bezpečnosti rovněž připomněl tisíce jezídských žen a dívek, které se nachází v islamistickém zajetí, a jejichž osud je v současné době neznámý. „Limitované ale významné úsilí vyvinuté iráckou vládou a vládou Kurdistánu ve spolupráci s kmenovými vůdci vedla k úspěšnému propuštění některých těchto žen a dívek. Je ale potřeba toho udělat mnohem více,“ uvedl podle serveru The Jerusalem Post.

Zároveň připomněl, že kdyby došlo k vojenskému úderu na Islámský stát, o němž se čas od času hovoří, bylo by potřeba do oblasti kromě vojáků vyslat i humanitární pomoc. „Pokud nepostihneme kořeny násilného extremismu a ideologii, z níž vyrůstá, naše úsilí bude neudržitelné,“ vysvětlil. Kubiš se tak zřejmě snažil poukázat na to, že IS má podporu části obyvatel na okupovaných územích, protože jim dokáže zajistit základní potřeby.

Samozvaný chalífát, který islamisté vyhlásili na části Iráku a Sýrie, se v poslední době značně zmenšil. Jednotky irácké a syrské armády, které mají podporu šíitských polovojenských milicí a libanonského Hizballáhu, v posledních měsících znovu osvobodily území, která předtím kontroloval IS. V pozemním boji je leteckými údery podporuje jednak mezinárodní koalice vedená Spojenými státy a jednak Rusko.

Čtěte také: Dobytí Palmýry prý umožnily desítky ruských náletů

Islámský stát ustupuje. V Iráku opustil město Rutba

Sdílet:

Hlavní zprávy

Týdeník Echo

Koupit
×

Podobné články