Dobytí Palmýry prý umožnily desítky ruských náletů
Válka v Sýrii
Osvobození syrského města Palmýra syrskou armádou z područí Islámského státu (IS) by nebylo možné bez masivní podpory Ruska. Shodují se na tom ruské i izraelské zdroje. Ruské zpravodajské agentuře TASS to potvrdil informovaný zdroj přímo z Damašku. Ruské letectvo podniklo v oblasti města jen za sobotu údajně 40 náletů. O osvobození města Palmýra, ve kterém se nacházejí vzácné historické památky ze seznamu světového dědictví UNESCO, informovala syrská média v neděli ráno.
„Jsem za to osobně Rusku vděčný,“ řekl zdroj ruské agentuře TASS. Sdělil také, že syrská armáda pokračuje v ofenzívě v dalších městech v okolí Palmýry.
Ruské středisko pro příměří v Sýrii zveřejnilo v sobotu, že za posledních 24 hodin podniklo ruské letectvo na 40 náletů v oblasti, kde se Palmýra nachází. Nálety prý zneškodnily přes 100 ozbrojenců. Přitom ruský prezident Vladimir Putin nečekaně nedávno oznámil, že se ruská armáda až na leteckou a námořní základnu stahuje ze Sýrie, i když nevyloučil případné další zásahy.
Čtěte také: Letouny se vrací do Ruska. Putin začal stahovat vojska ze Sýrie
Za necelý rok, co měl Islámský stát Palmýru pod kontrolou, zničili jeho bojovníci několik významných částí historického jádra Palmýry a vydrancovali tamní muzeum a nekropoli.
O vydatné ruské pomoci s osvobozením Palmýry informoval i izraelský vojensko-zpravodajský server DEBKAfile. Upozornil také na to, že Palmýra je nejen slavným historickým městem, ale také velmi důležitým strategickým bodem v samotném centru Sýrie. Leží totiž na křižovatce dopravních tepen ze západu Sýrie do severosyrského města Rakka, jenž je baštou radikálů z IS i na východ do města Dajr az-Zaur, což je město ležící nedaleko hranic s Irákem, které se Asadova syrská armáda snaží také dobýt.