Že nejsem Syřan? Tak dobře, jsem Pákistánec

Že nejsem Syřan? Tak dobře, jsem PákistánecNOVÉ
Uprchlíci na nádraží ve Vídni, 5. září 2015 Foto: Wikipedia
1
Domov
Vladimír Ševela
Sdílet:

Poté, co Německo oznámilo, že poskytne azyl sta tisícům žadatelů o azyl ze Sýrie, množí se podle Policie ČR případy, kdy se běženci vydávají za občany této válkou zmítané země. Naši tlumočníci pokus o podvod odhalí, ujišťují policisté. Jde to jen těžko, oponuje arabista.

„Zaznamenali jsme desítky případů, kdy běženci tvrdili, že jsou Syřané, ale ukázalo se, že to není pravda,“ řekla serveru ECHO24.cz mluvčí cizinecké policie Kateřina Rendlová. Podle ní jde většinou o Afghánce, Pákistánce a Iráčany, kteří se snaží tím, že zapřou skutečnou zemi původu, vyhnout umístění do detenčních zařízení a dostat se do takzvaného zrychleného režimu, který umožní jejich přesun do Německa. Do této země také drtivá většina uprchlíků směřuje. Kolik občanů jiných zemí než Sýrie se pokusilo české úřady takto obelhat, policie přesně neeviduje.

Mnoho lidí z Východu přichází bez dokladů: buď je při útěku ztratili, nebo – pokud nejsou Syřané – úmyslně je zničili. „Není jednoduché poznat, že syrský přízvuk arabštiny, který se uprchlík snaží napodobit, je falešný,“ poznamenal našemu serveru arabista Petr Pelikán.

„Většinou se přiznají“

Policie tvrdí, že většina jejích tlumočníků pochází ze zemí, odkud jsou vyslýchaní utečenci, a pokus o podvod odhalit dokážou. „Jsou to lidé zde už usazení nebo studenti,“ říká Rendlová. Podle ní se řada běženců přizná už v průběhu výslechu. „U některých jsme také našli doklady v jejich zavazadlech,“ dodává policistka. Další jsou přistižení při lži díky tomu, že policie ověří jejich otisky prstů v evropské databázi. Problém ale je, že stále větší počet migrantů, přecházejících například přes Maďarsko, se registrovat odmítá a jejich otisky tedy nebyly sejmuty.

„Tito lidé ale netuší, že se do zrychleného režimu nedostanou, protože Německo prohlásilo, že neregistrované běžence přijímat nechce,“ prohlašuje Rendlová.

Uprchlická vlna ovšem přinesla kromě převaděčského byznysu také nelegální obchod s falešnými pasy. Podle německého deníku Tagesspiegel zajistila například bulharská policie 10 tisíc falešných syrských pasů.

Čtěte také: V Německu našli falešné syrské pasy. Byly pro uprchlíky?

Podle údajů z minulého pátku česká policie zajistila od 17. června, kdy ministerstvo vnitra posílilo kontroly v souvislosti s migrační vlnou, v tuzemsku celkem 2687 běženců. Nejvíc jich bylo právě ze Sýrie (1537). Na druhém místě jsou Afghánci (401), třetí Pákistánci (201), až poté Iráčané (195). Z téměř tří tisíc migrantů zajištěných od půli června požádalo v Česku o azyl zatím „méně než 20 lidí.“ „A od začátku roku to bylo jen 60. Tady zůstávat nechce téměř nikdo, jejich vysněným cílem je Německo,“ říká Rendlová.

Falešní „Eritrejci“

Falešným „Syřanům“ trestní postih nehrozí. „Pokud se někdo vydává za někoho jiného, není to trestný čin,“ podotýká Rendlová. Tyto lidi ale čeká přesun do některého z uzavřených středisek „pro zajištění cizinců“ a poté deportace – buď do sousední země, z které přišli, nejčastěji jde o Slovensko nebo Rakousko, nebo na letiště a nucený odlet do země, z níž pocházejí.

Další zemí, která mezi utečenci stoupla v ceně, je Eritrea, jejíž občané na Západě také dostávají často azyl. „Z jiných zemí vím, že za Eritrejce se vydávají Etiopané či Somálci,“ říká Petr Pelikán, který je honorárním konzulem Sudánu. Podle Rendlové z Policie ČR na českém území zatím nebyl odhalen ani jeden falešný „Eritrejec“.

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články