2

KHL chce expandovat do Číny. V Pekingu vznikne nový hokejový klub

, NOVÉ

Témata: , , ,

Vedení Kontinentální hokejové ligy (KHL) plánuje od příští sezony rozšíření – tentokrát o tým z východu, konkrétně z Číny. KHL počítá s tím, že se do soutěže od září 2016 zapojí dosud nepojmenovaný klub z Pekingu. Tým by měl působit v hale MasterCard s kapacitou 18 tisíc diváků, v níž se na olympijských hrách v roce 2008 bojovalo o medaile v basketbalu.

V současnosti bojuje v KHL 28 týmů, z toho 22 ruských. Po jednom zástupci v soutěži má Kazachstán, Bělorusko, Lotyšsko, Chorvatsko, Finsko a Slovensko. KHL se příliš neosvědčily pokusy o rozšíření na západ. Například český hokejový klub HC Lev Praha po dvou sezónách své působení v lize ukončil. Mohly za to finanční problémy.

O financování nového pekingského klubu by se podle místopředsedy KHL Romana Rotenberga měli podělit sponzoři z Ruska i z Číny. „V Číně by mohlo vzniknout hned několik klubů, ale naším cílem je, aby se první z nich zapojil do KHL už v příští sezoně,“ řekl agentuře TASS předseda ligy Dmitrij Černyšenko.

Na první pohled se expanze do Číny může zdá nesmyslná. Vždyť v Číně, která má 1,3 miliardy obyvatel, hraje hokej pouze šest set lidí, uvádí statistiky Mezinárodní hokejová federace (IIHF). A čínský mužský národní tým nikdy nevyhrál žádnou velkou medaili, ve světovém žebříčku figuruje až na 38. pozici. Jenomže Čína bude v roce 2022 pořadatelem zimních olympijských her a vláda do té doby chce vylepšit své výsledky v zimních sportech.

Nedávno došlo v souvislosti s čínským hokejem k dalšímu milníku: Historicky prvním čínským hráčem, který byl draftován do americké NHL, byl v červnu roku 2015 osmnáctiletý Andong Song. Klub New York Islanders si ho vybral v šestém kole draftu. ,,Jsem první,“ komentoval svůj úspěch Song a dodal, že ,,se nechce soustředit jen na sebe samého, ale na budoucnost čínského hokeje“.

Čtěte také: Hokejové MS v ohrožení: Rusové popletli rozměry branek

,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.