‚No-go zóny přerůstají Paříži přes hlavu: žena tu není totéž co muž‘

Redaktorka ČT popisuje Paříž

‚No-go zóny přerůstají Paříži přes hlavu: žena tu není totéž co muž‘NOVÉ
Ilustrační snímek zachycuje přistěhovalce ve francouzských ulicích. Foto: Reprofoto: YouTube.com/PBS NewsHour
2
Svět
Echo24
Sdílet:

Redaktorka zahraniční redakce České televize Kateřina Etrychová zveřejnila na svém blogu příspěvek, kde varuje před sociálně vyloučenými lokalitami ve Francii. Takových lokalit, které sama nazývá jako „no-go zóny“ je podle ní jen v Paříži několik. Redaktorka ČT upozorňuje, že tyto oblasti, kde velkou část obyvatel tvoří muslimští přistěhovalci, nemají úřady plně pod kontrolou a žena tu rozhodně není totéž co muž. „Paříž je v obklíčení no-go zón a celá situace jí přerůstá přes hlavu,“ napsala mimo jiné.

„Že se do takových míst nechodí, protože je to nebezpečné, to jsem už před sedmi lety věděla v Paříži i já. Bylo to tak nějak normální a všichni to respektovali. Ve vlastním zájmu často i úřady. Ovšem, jak se čím dál víc ukazuje, byla to klíčová chyba. Během let vznikly v Paříži a jejím okolí oblasti, které sice metropoli úředně patří, ale reálně je to jiný svět, který hraje podle vlastních pravidel a kde nikdo, kdo sem nepatří, není vítán. Říká se jim no-go zóny,“ uvedla Etrychová na svém blogu na webu České televize.

Jak taková „no-go zóna“ vypadá, se Etrychová snaží vysvětlit na příkladu severopařížského předměstí Saint-Denis, kde se po útocích v Paříži skrýval strůjce útoků Abdelhamíd Abbaoud. „Saint-Denis je součástí okrsku s největším počtem muslimů v regionu Ile de France, také je tu nejvyšší procento přistěhovalců – často druhá nebo třetí generace, ale stále bez touhy po asimilaci, zato se sklony k radikalizaci, plynoucími ze životní deziluze,“ píše Etrychová.

Upozorňuje, že stanovit přesný počet muslimů v místní populaci jde jen velmi obtížně – podotýká, že francouzské úřady nemůžou sčítat obyvatelstvo na základě rasy a náboženství. „Hlavním problémem je ale to, že francouzský zákon tu jde někdy stranou a místní raději upřednostňují rozhodnutí svých náboženských představitelů. (...) Žena tu rozhodně není totéž co muž. Když jsem studovala v Saint-Denis na univerzitě, vedení školy studentky upozorňovalo, že krátká sukně znamená v téhle zóně provokaci,“ dodává.

Celá situace je podle redaktorky ČT o to horší, že vstoupit do těchto oblastí se nebojí jen obyčejní Francouzi, ale někdy i policisté: „Je veřejným tajemstvím, že do Saint-Denis a dalších podobných oblastí se policie právě nehrne. Neví totiž, co může čekat, a chce se vyhnout zbytečnému krveprolití.“

Úřady zlehčují, odpůrci islámu přehánějí

Redaktorka veřejnoprávní televize, která ve Francii studovala, uvádí, že vznik takzvaných „no-go zón“ byl do značné míry podmíněn tím, že se o tématu nedalo otevřeně mluvit. Připomíná, že politici a novináři, kteří se snažili toto téma otevřít, byli dlouhou dobu napadáni – v lepším případě se je jejich konkurenti snažili zdiskreditovat, v horším jim začaly chodit výhrůžky smrtí.

Situace se podle ní začala řešit až po útocích na Charlie Hebdo a listopadových útocích v Paříži, kdy už ale bylo pozdě – ve Francii za dlouhé roky, kdy se o tématu nemluvilo, vyrostlo možná až několik desítek podobných „zón“. Je ovšem nutné podotknout, že přesný počet takzvaných „no-go zón“ jde stanovit jen velmi těžce, takže jich může být i více.

Etrychová zároveň upozorňuje, že obyčejným Francouzům začíná s neintegrovanými přistěhovalci pomalu docházet trpělivost. „Paříž je dnes v obklíčení no-go zón a celá situace jí přerůstá přes hlavu. To nahrává radikální pravici a téma zřejmě do značné míry ovlivní příští rok boj o prezidentské křeslo. I Francouzi mají pouze jedny nervy a zdá se být jen otázkou času, kdy pro ně přestane být současný život v Paříži únosný,“ uzavírá redaktorka České televize.

V této souvislosti je nutné podotknout, že problematické sociálně vyloučené lokality, kde převažuje neevropské obyvatelstvo, lze najít i v dalších západoevropských zemích. Kritici imigrace často zmiňují například švédská, nizozemská nebo anglická města s početnou komunitou islámských věřících. V mnoha případech je ovšem obtížné určit skutečný stav věcí, protože tamní úřady situaci s ohledem na politickou korektnost mnohdy značně zlehčují, zatímco odpůrci islámu ji v některých případech až nesmyslně dramatizují.

Stejně tak je nutné podotknout, že zdaleka ne všichni evropští muslimové žijí v neintegrovaných komunitách. Mnoho přistěhovalců, kteří pocházejí z islámských zemí, se naopak integrovalo do evropské společnosti a někdy se vypracovali i na prestižní posty. 

Čtěte také: Paříž dělala čistku na letištích. 70 zaměstnaců mělo radikální myšlení

VIDEO: Paříž byla jen začátek, uděláme druhé 11. září, hrozí IS Francii

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články