Paříž dělala čistku na letištích. 70 zaměstnaců mělo radikální myšlení

Paříž dělala čistku na letištích. 70 zaměstnaců mělo radikální myšleníNOVÉ
Svět

Boj proti terorismu

ac Echo24

V rámci snížení rizik po pařížských útocích proběhla na největším pařížském letišti Charlese de Gaulla masivní prověrka 4 tisíců zaměstnanců, kdy jich více než 70 muselo odevzdat přístupovou kartu do tzv. bezpečných zón. Důvodem bylo nebezpečí radikalizace.

,,Asi 70 červených odznaků bylo v rámci prověrky po útocích odebráno, převážně v případech radikalizace,“ řekl Augustin de Romanet výkonný ředitel sdružující organizace Aeroports de Paris (ADP) na tiskové konferenci po zveřejnění výsledků.

Po nedávných teroristických útocích v Paříži, při kterých přišlo o život 130 lidí, se francouzští vyšetřovatelé v rámci zvýšení bezpečnostních opatření rozhodli prověřit i tisíce lidí, kteří pracují na největším francouzském letišti.

U čtyř tisíců zaměstnanců letiště Charlese de Gaulla policisté prohlíželi skříňky, kde si všímali především toho, jestli nemá dotyčný u osobních věcí například opoznámkovaná vydání Koránu nebo salafistické (fundamentalistické) dokumenty. V úvahu brali vyšetřovatelé i předešlé podezřelé chování zaměstnanců, jako třeba to, že někteří odmítali pracovat pod ženským vedením.

Prověrka probíhala především u pracovníků, kteří mají přístup do tzv bezpečné zóny. V rámci vyšetřování více než 70 zaměstnanců o tento přístup, na letišti označovaný červeným odznakem, přišlo. Všichni patřili k celkem 500 externím firmám, které na letišti zajišťují nejrůznější služby od nakládání zavazadel po doplňování paliva. Prověrka probíhala i na druhém velkém letišti Orly. Odtud však žádný podezřelý zaměstnanec nevzešel.

Celkově je lidí s tímto červeným odznakem, kteří mají povolení pohybovat se v bezpečných zónách, 85 tisíc. ,,Abyste mohli mít tento odznak, musí vaší způsobilost k tomu dokázat i policejní vyšetřování. A když pracujete ve společnosti, která provádí bezpečnostní kontroly zavazadel, potřebujete bez problémů projít policejní prověrkou,“ řekl Augustin de Romanet.

Po pařížských útocích vyšetřovatelé zjistili, že teroristická buňka napojená na pařížské teroristy údajně plánovala zaútočit i na letiště Charlese de Gaulla a pařížskou čtvrť La Defense.

Čtěte také: V Paříži zadrželi muže podezřelého z teroristických útoků

Související články