1 Teroristické útoky v Paříži

Pařížské atentáty plánovali před rokem v Aténách. Policie to zpackala

, NOVÉ

Témata:

Tři týdny po krvavých pařížských atentátech se objevují informace, že tajné služby teroristy sledovaly, ale „něco“ nevyšlo. Jeden z atentátníků, který byl zřejmě i vůdcem skupiny, jež spáchala sérii útoků v Paříži, se více než půl rok před útoky nacházel v řeckých Aténách, odkud údajně nejdříve i celou přípravu akce řídil, informovala BBC. Abdelhamida Abaaouda dokonce chtěla řecká policie zatknout již v lednu, ale akce se nezdařila.

Vedoucí terorista pařížských útoků 28letý Abdelhamid Abaaoud se v Paříži nikdy neměl objevit. V hledáčku ho již delší dobu měla řecká tajná policie, která v lednu provedla akci, při které ho měla zatknout. Operace se však nepovedla. 

Abaaoud, rodilý Belgičan z Bruselu, který celou belgickou buňku řídil telefonem z Atén, zemřel při policejním zátahu v Paříži po útocích, ve kterých přišlo o život 130 lidí.

Řecká policie v lednu o jeho aktivitách věděla a dokonce spolupracovala na jeho dopadení s belgickou policií. To, jak se Abaaoudovi podařilo v lednu při zátahu uprchnout, není zřejmé. Zátah se týkal dvou bytů a byl při něm zatčen jeden Alžířan, také napojený na teroristickou skupinu. V jednom z bytů se pak našly vzorky DNA, které nyní kriminalisté porovnali s DNA mrtvého Abaaouda v Paříži. 

Abdelhamid Abaaoud se od jara 2015 ve Francii podílel na celkem čtyřech ze šesti zmařených teroristických útocích a byl odsouzen v nepřítomnosti ke 20 letům vězení, informoval francouzský ministr vnitra Bernard Cazeneuve.

Kromě Abaaouda měl vazby na Řecko i stále hledaný Salah Abdeslam, bratr jednoho z atentátníků, který se do země dostal trajektem z Itálie. Další dva atentátníci se pak do Francie dostali spolu s uprchlickou vlnou z řeckého ostrova Leros v říjnu letošního roku.

Čtěte také: Eagles of Death Metal znovu vystoupili v Paříži jako hosté U2

,

Online zprávy Více

Názory Více

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.