Lidská práva na Ukrajině porušují separatisté i vládní síly, říká OSN

Konflikt na Ukrajině

Lidská práva na Ukrajině porušují separatisté i vládní síly, říká OSN
Boji na východě Ukrajiny trpí i civilisté. Foto: Euromaidan PR
1
Svět
Sdílet:

Proruští vzbouřenci i ukrajinské vládní síly při nynějším konfliktu na východě Ukrajiny porušují lidská práva. Podle zprávy OSN, kterou má k dispozici agentura Reuters, se přitom odehrávají vraždy, únosy a mučení. Od počátku bojů v polovině dubna stoupl počet obětí konfliktu na nejméně 2200; v průměru je tak nyní zabíjeno 36 lidí denně.

"Ozbrojené skupiny se nadále dopouštějí zabíjení, únosů, fyzického a psychického trýznění, špatného zacházení, poprav, vražd a dalšího závažného porušování lidských práv," stojí ve zprávě, podle níž je násilí "neúměrně namířeno proti civilistům". 
Povstalci podle zprávy 34členné monitorovací mise OSN hodnotící období mezi 16. červencem a 17. srpnem pravděpodobně unesli nejméně 468 lidí. "Ukrajinská armáda hlásila ostřelování z (ruského) území... a ilegální používání nášlapných min na ukrajinském území," napsali dále pozorovatelé.

Čtěte také: Ruské vrtulníky zabíjely na hranici, tvrdí Ukrajina

Zpráva rovněž konstatuje, že separatisté jsou "profesionálně vycvičeni" a dostávají "trvalé dodávky" sofistikovaných zbraní a munice, což jim umožňuje sestřelování letadel či vrtulníků. Zpráva informuje také o porušování lidských práv ze strany ukrajinské armády a zvláštních jednotek podřízených ukrajinskému ministerstvu vnitra. Jde o svévolné zadržování osob nebo také mučení. 
Pozorovatelé uvedli, že humanitární situace se zhoršila poté, co ukrajinská armáda upevnila svou blokádu povstaleckých bašt v Luhansku, Doněcku a Horlivce.

Čtěte také: NATO by mělo na Ukrajině podniknout preventivní akce, říká Zeman

Vládní síly mají povinnost zajistit neomezený průchod humanitární pomoci nezbytné pro přežití místních obyvatel, vyzývá zpráva. 
Od počátku bojů v polovině dubna údajně stoupl počet obětí konfliktu na nejméně 2200. Ještě 26. července bylo mrtvých 1129 a k 10. srpnu už 2086. V průměru je tak zabito 36 lidí denně. 
Pozorovatelé OSN také upozornili, že na Krymu, který v březnu Rusko anektovalo, "pokračuje pronásledování a diskriminace ukrajinských občanů, krymských Tatarů a dalších menšin". 

Sdílet:

Hlavní zprávy

Deset let od skoku Ivety Bartošové

KOMENTÁŘ

V pondělí 29. dubna uplyne přesně dekáda od chvíle, kdy zemřela zpěvačka Iveta Bartošová. Kdy nedaleko svého domu skočila pod vlak, a kdy se tak završil jeden ...

00:07