1 Zeman a zahraniční politika

NATO by mělo na Ukrajině podniknout preventivní akce, říká Zeman

,

Prezident Miloš Zeman dnes při projevu k velvyslancům vyzval NATO k preventivním akcím na Ukrajině, které by předešly ruské invazi. Zeman také ocenil „nastoupení realistické a pragmatické“  vládní vůči Číně. Zároveň upozornil na Islámský stát a nebezpečí rozšíření chalífátu do Evropy.

„Skončila naštěstí doba, kdy jsme moralizovali a radili ostatním a přitom jsme si nezametli před vlastním prahem," řekl Zeman. Podobně by se podle něj mělo Česko chovat vůči zemím Střední Asie. „Měli bychom být tolerantnější k zemím, které nevyvážejí ideologii na bodácích," řekl. Podotkl, že české firmy mají například zájem o stavbu metra v Baku a česká diplomacie by jim v tom měla pomoct. V této souvislosti také velvyslancům zopakoval, že doufá, aby se ekonomická diplomacie stala aktivní součástí české politiky.

Čtěte více: USA se chystají na operaci v Sýrii. Zahájily průzkumné lety

Ačkoliv Zeman vyzval NATO k podniknutí preventivní akcí, které by předešly ruské invazi na Ukrajinu, nijak nepřiblížil, jakou by podle něj měly mít povahu. Přivítal, že sankce proti Rusku jsou limitovány k polovině července příštího roku. 

Kromě Ukrajiny by si Severoatlantická aliance měla zvolit i vyváženou strategii proti Islámskému státu. Když podle Zemana prohlášení islámských představitelů o tom, že se chalífát brzy rozšíří až do Evropy, může někdo vnímat jako prohlášení blázna, stejně prý lidé vnímali Mein Kampf od Adolfa Hitlera. 

Teroristické buňky by mohly prosáknout i do ČR

Prezident také poznamenal, že miliardy vložené do irácké a afghánské operace nevedly k zavedení demokratických hodnot v těchto zemích. „Poučení, které z toho vyplývá, by mělo být to, že bychom měli bojovat nikoli nasazením pozemních vojsk, ale aktivními selektivními operacemi proti teroristickým základnám, ať už jsou umístěny na jakémkoli území," řekl Zeman. Dít by se tak podle něj mělo i za pomoci bezpilotních letounů, takzvaných dronů. 

Čtěte více: Putin s Porošenkem si s úsměvem potřásli rukama

Zdůraznil, že protivník je silný a odhodlaný a vytváří ve světě "zhroucené země", které jsou pak živnou půdou pro vznik teroristických buněk. Ty by podle něj mohly prosáknout i na území Evropy a České republiky. Za zhroucené země považuje Irák, Sýrii, Afghánistán, Mali nebo Středoafrickou republiku. Vyjádřil obavu, že brzy by mezi ně mohla patřit i Ukrajina. V souvislosti se situací na Blízkém a Středním východě poznamenal, že by Česko mělo udržovat "jasnou proizraelskou linii".

Kromě kritiky a obav však Zeman ocenil, že se podařilo z protiruských sankcí vyjmout položky, které byly v českém národním zájmu. Úspěchem podle něj také je sjednocení zahraniční politiky Hradu, vlády a ministerstva zahraničí. Zároveň varoval v souvislosti s Irákem před nebezpečím islámského terorismu. NATO by podle něj mělo zasáhnout proti teroristickým základnám na jakémkoli území. 

,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.