Řízená detonace mýtu o Šlachtovi vyčistí vzduch
Parlamentní vyšetřovací komise toho nikdy moc neodhalily. U některých společensky výbušných případů, které rozkládaly důvěry ve společnosti, ale pomohly k projasnění mýtů, konspiračních teorií a zaručených drbů, kdo si koho koupil, kdo koho ovládá a kdo komu slouží. To byl případ komise ke krachu IPB nebo podivné privatizace Unipetrolu, v níž hrál jednu z hlavních rolí současný ministr financí Andrej Babiš.
Tajemno, že kdesi v zákulisí se děje něco, čemu nerozumíme, má největší rozkladnou sílu. Přesně to byly příběhy o kmotrech Janouškovi nebo Rittigovi, vytvářející dojem, že tady řídí zemi a nakradli si tolik, že by je časopis Forbes měl zařadit do žebříčku nejbohatších Čechů.
Hysterie kolem vyšetřování závažných případů s vazbami do nejvyšších politických pater dosáhla bodu, kdy rozkládá důvěru v policii jako represivní složku s právem brát lidem svobodu a ničit životy.
Proto je dobře, že se sněmovna nejspíš tento týden dohodne na vyšetřovací komisi k situaci v policii. Odcházející ředitel ÚOOZ Robert Šlachta se šéfem své ostravské expozitury tvrdí, že má důkazy o tom, jak se policejní prezident Tomáš Tuhý podílel na úniku informací z citlivých kauz. Není sice standardní, aby policejní plukovníci chodili do sněmovny, ale Šlachta už kolem sebe dokázal s pomocí spřízněných médií vystavět takový mýtus udatného bojovníka proti korupci, který byl za svou odvahu brutálně mocensky popraven, že by měl dostat příležitost předvést, co za tak závažné důkazy ve svém kufru nese. Kdyby ji nedostal, přežíval by ten mýtus a otravoval atmosféru ve společnosti.
Takhle si každý bude moci udělat obrázek, co ‚elitní‘ plukovník s obrovskou mocí nad lidskými životy považuje za tak vážné důkazy, aby kvůli nim neváhal nařknout vedení policie. Jestli Šlachta přiveze do sněmovny tak kvalitní materiál ‚nepřímých důkazů‘, jaký předvádí v případě spletence kauz známém jako případ Nagyová, sám si efektně vypustí bublinu svého mýtu.
Před vyšetřovací komisi to nebude žádná Šlachtova one man show. Poslanci z komise si mají právo předvolat kohokoliv. Důležité bude, co bude komise vyšetřovat. Sociální demokraté (kteří nejspíš dokáží dát dohromady většinu) budou žádat široký mandát pro debatu o všem pochybném, co se policie v posledních letech děje. Budou se chtít ptát na obcházení generální inspekce (GIBS), která by měla vyšetřovat trestné činy, v nichž figurují policisté. Budou se chtít ptát, proč se tolik informací o činnosti Šlachtova útvaru objevuje v médiích, především těch, co patří Andreji Babišovi.
ANO naopak žádá jen úzký mandát na prošetření reorganizace policie a údajné snahy o odstranění Šlachty. Veřejné debatě o dalších věcech včetně úniků do médií se brání. Ve sněmovně velmi pravděpodobně zůstane v menšině.
Ta selektivnost nepomůže ani její volební strategii zkusit ještě jednou postavit kampaň na tom, jak jsou tady všichni s výjimkou Andreje Babiše zkorumpovaní a brání vyšetřování vážných zločinů. Vždycky bude snadné Babišovi připomenout, že pročištění atmosféry kolem policie nejvíc ve sněmovně bránil právě on.