Hrozný konec silného eura ve Švýcarsku. Poučení pro Čechy
Odpoutání měny od eura
Zdraží se hodinky, léky a dovolená ve švýcarských Alpách. Nic jiného nás po uvolnění kurzu švýcarského franku nezasáhne. Přesto právě z posílení franku o 15 procent vůči euru i dolaru, které způsobila Švýcarská národní banka (SNB), plyne zásadní poučení právě pro Čechy.
SNB může být považována za vzor tuzemské centrální banky, protože stanovila minimální kurz 1,2 franku za euro už v září 2011. Česká národní banka následovala až o dva roky a dva měsíce později s kurzem nejméně 27 korun za euro. Teď se Češi dovídají, jakou cestou se přivázáním koruny k euru vydali.
Hrůzný konec místo hrůzy bez konce
Strategie SNB měla svou logiku. Svázáním franku s eurem zabránila spekulativním nákupům franku v období, kdy se prohlubovaly potíže eurozóny. Udržela tak stabilní kurs, což platí za její vůbec hlavní úkol. S takovou strategií vydržela tři roky, dokud nezačalo euro výrazněji slábnout vůči dolaru. Spolu s ním proti dolaru klesal kurs franku a o švýcarské měně se už nedalo říci, že je stabilní.
V příštím týdnu začne Evropská centrální banka nakupovat státní dluhopisy, aby dostala do oběhu další peníze na podporu ekonomiky, a její další oslabování vůči dolaru je nasnadě. Toho už se Švýcaři zúčastnit nechtěli a zatáhli za záchrannou brzdu. Šéf SNB Thomas Jordan oznámil, že minimální kurz vůči euru držet nebude, euro se najednou začalo kupovat za 1,05 franku, také dolar klesl až na hranici 0,85 franku. Frank je najednou dost drahý, aby obchodníci s měnou ztratili zájem a stabilita švýcarské měny je zaručena na nové úrovni.
Vypadá to jako rozumný postup, přesto zažila švýcarská ekonomika vážný šok, jehož důsledky se teprve projeví. Tamní média také v komentářích píší, že SNB zvolila hrozný konec místo hrůzy bez konce. Patnáctiprocentní posílení kurzu franku okamžitě znamenalo dvanáctiprocentní pokles cen akcií, významný bankéř Felix Zulauf v deníku Neue Zürcher Zeitung ihned upozornil, že se Švýcarsko po relativně slušném růstu propadne do recese. Uměle oslabený frank v uplynulých třech letech pomáhal švýcarskému exportu, strmý nárůst jeho hodnoty ovšem může být nepřekonatelnou překážkou pro další rozvoj firem, někdy i ranou z milosti.
Za pozornost stojí, že Švýcaři na rozdíl od Čechů rozhodnutí centrální banky nekritizují. Oceňují, že nezaplatí za hospodářské potíže eurozóny oslabením své měny a mnozí se těší, jak zlevní zboží z dovozu. Exportéři si nemají co stěžovat, protože se mohli na zrušení minimálního kursu eura připravit. „Vždy se upozorňovalo, že se minimální kursová hranice zavedla jen dočasně, a podniky měly umělého oslabení franku využít ke zvýšení produktivity,“ prohlásil bankéř Zulauf.
Čtěte také: Švýcarský frank prudce posílil, oproti české koruně o 40 %
Češi budou Švýcary následovat. Jen se neví kdy
Pro Čechy z toho plyne důležité poučení. Aktuální síla zdejší ekonomiky se nemůže se švýcarskou srovnávat, jak svědčí jenom fakt, že frank posílil proti koruně za posledních pět let skoro o sto procent. ČNB se ani nezmínila, že v souvislosti s dluhopisovými nákupy Evropské centrální banky minimální kurz vůči euru zruší, protože nechce následovat evropskou měnu při jejím oslabování. Nakonec finanční trhy začaly v tomto týdnu spekulovat na další zvýšení minimálního kursu. ČNB také kursové intervence častěji zdůvodňuje nutností podpořit ekonomiku a zvláště export.
Přesto budou Češi Švýcary následovat, neví se kdy, ale v dohledné době. Za určitých okolností bude nutné také korunu odpoutat od eura a minimální kurz zrušit. Není jisté, jestli si tuzemští vývozci uvědomují, že k tomu jednou dojít musí. Švýcarský příklad však říká ještě víc. Centrální banka velikosti SNB nebo ČNB má jen omezený prostor k rozhodnutí, kdy spojení s eurem zlikviduje. O přesném termínu rozhoduje její bankovní rada, jak ovšem připomněl švýcarský bankéř Jordan, bezprostředně reaguje na podněty zvenčí.
Byl by to menší šok, kdyby se švýcarský frank odpoutal od eura v období evropského hospodářského oživení, protože by kurs z hodiny na hodinu nevyrostl až o 15 procent. Nakonec však SNB musela frank osvobodit ve chvíli, kdy jsou vyhlídky eurozóny spíše temné. Stejně hrozný konec pevného minimálního kurzu eura se může odehrát také v Česku.