'Zrádce Izraele.' Kerry to zvoral, zlobí se izraelská média
Kritika americké diplomacie
Izraelská média nenechala v posledních dnech nit suchou na americkém ministru zahraničí Johnu Kerrym. Na šéfa americké diplomacie se snesla tvrdá kritika kvůli jeho postupu v izraelsko-palestinské krizi. Kerry podle médií zcela selhal při své snaze vyjednat v regionu klid zbraní. Tisk se nevyhnul ani označení „zrádce Izraele“.
Deník Washington Post na ukázku vybral několik nelichotivých komentářů na adresu amerického ministra. Například Haaretz, izraelský hlavní liberální list, publikoval názor svého redaktora Ari Shavita, podle něhož je Kerry bezohledný a jakákoli další izraelská pozemní operace by měla nést název „Operace John Kerry“
„Obamova administrativa znovu dokázala, že je nejlepším přítelem svých nepřátel a největším nepřítelem svých spojenců. Muž z Massachusetts vlastníma rukami oddálil rozumný klid zbraní, který už byl na dosah, a postrčil Izraelce a Palestince k další eskalaci, o kterou většina z nich nestojí.“
Kerry je zodpovědný za každou další prolitou kapku krve
Shavitův kolega Barak Ravid puklikoval komentář o Kerryho postupu s titulkem „Co si vlastně myslel?“
„Pokud Kerry v pátek něco dokázal, tak to, že zmařil možnost dosažení příměří v Gaze. Místo, aby klid zbraní v Gaze podpořil, tak ho oddálil. Pokud tento diplomatický nezdar povede Izrael k další eskalaci konfliktu v Gaze, americký ministr zahraničí bude zodpovědný za každou další prolitou kapku krve,“ píše Haaretz.
Kritikou nešetřila ani anglická verze izraelského nejčtenějšího deníku Yedioth Ahronoth v článku „Obamova válka proti Izraeli“.
„Není to poprvé, co se Kerry usmívá na Izrael, zatímco za zády jde proti němu. Ale nejen proti Izraeli. Toto je rovněž zrada celé umírněné osy blízkého východu – Egypta, Jordánska a Saudské Arábie. Kerry navíc podpořil džihádistický teror a zradil skutečné americké hodnoty,“ ohodnotil ministrovo počínání redaktor Guy Bechor.
V dalších novinách Times of Israel se objevila polemika, zda je Kerry „pouze naivní“, nebo se Spojené státy začaly přiklánět k Muslimskému bratrstvu.
Rozčílit naráz Izraelce i Palestince, to už je umění
Rozhořčení nad Kerryho postupem dobře demonstroval Herb Keinon z deníku Jerusalem Post.
„Vyžaduje to značnou dávku umění rozčílit ve stejnou chvíli nejen izraelskou levici a pravici, ale také Jeruzalém a Ramalláh. Ministr zahraničí John Kerry toto umění ovládá,“ narazil redaktor na fakt, že americká diplomacie rozčílila jak izraelské, tak i palestinské autority.
Také nejmenovaný palestinský vládní zřízenec vyjádřil londýnském listu Asharq Al-Awsat pobouření nad Kerryho pokusem „udělat z Palestinců rukojmí všech regionálních rivalů“.
Nezvykle velkou vlnou kritiky se začal zabývat i americký prezident Obama, který kvůli nelichotivým komentářům na stranu svého ministra volal izraelskému premiérovi Netanjahuovi, uvedl Washington Post. Obamova administrativa bouři nevole označila za dezinformační kampaň proti Kerrymu.
„Tohle rozhodně není způsob, jak by se k sobě měli partneři a spojenci chovat,“ okomentoval kritiku médií mluvčí amerického ministerstva zahraničí Jen Psaki.
Dočasný klid místo dlouhodobé stability
Kerry v pátek navrhl jednotýdenní příměří které mělo začít platit v neděli. Za prostřednictví Egypta by měla začít mezi Izraelem a palestinským hnutím Hamas jednání o trvalejším klidu zbraní. USA, generální tajemník OSN a Evropská unie mají zaručit, aby se tyto rozhovory zaměřily na témata, která jsou důležitá pro obě strany: v případě Izraele je to odzbrojení Pásma Gazy, tedy zničení podzemních tunelů a raketového arzenálu Hamasu, v případě Hamasu ukončení blokády Pásma a obnova infrastruktury poškozené boji. Obě strany však Kerryho návrh příměří odmítly.
Čtěte také: Izrael odmítl návrh Hamasu i Kerryho na humanitární příměří
Hlavní kritikou Kerryho jednání je to, že se místo dlouhodobého řešení problému zaměřil na dočasné ukončení násilí, které nebude nijak stabilní. Podle komentátora Washington Post Davida Ignatiuse tento postup upevnil roli Hamasu a dvou států, které ho v regionu podporují – Kataru a Turecka. Naopak oslabil pozici Izraele i palestinských autorit a Egypta, který se v regionu zasazuje o umírněné řešení krize.
O aktuálním dění v Pásmu Gazy čtěte také: VIDEO: Nejtěžší noc v Gaze. 'Dokud nezničíme tunely, bude boj'