1 Uprchlická krize

Fico dál přitvrzuje: Krizi by vyřešilo uzavření evropských hranic

, , NOVÉ

Témata: , ,

Slovenský premiér ještě přitvrdil ve svém přístupu vůči běžencům. Robert Fico dnes prohlásil ve slovenské televizi TA3, že řešení migrační krize vidí v uzavření evropských hranic a právě o to bude slovenská vláda usilovat. Připravuje za tímto účelem speciální policejní jednotku. O jeho rozhovoru v pořadu V Politike informoval v neděli slovenský Denník N.

„Vytvořili jsme speciální jednotku, kterou bude tvořit 300 příslušníků připravených okamžitě vyrazit do zahraničí,“ řekl Fico. Slovenský list upozornil na to, že premiér tím opustil myšlenku, že by problémy s přívalem migrantů měly být řešeny v zemích, odkud přicházejí do Evropy.

„Tady nejde o diplomacii, ale o to, zda jsme schopni ochránit Slovensko a schengenský prostor. Jaká diplomacie pomůže? Diplomati si stoupnou na hranici a zdvihnou tam prst? Tam musí jít policisté,“ uvedl slovenský premiér.

Ohlásil také, že v pondělí odešle dopisy předsedovi unijních summitů Donaldu Tuskovi a předsedovi Evropské komise Jeanu-Claudeovi Junckerovi se žádostí, aby urychlili vytváření unijní pohraniční a pobřežní stráže, která by EU před přílivem migrantů uchránila. Ocenil, že k této iniciativě se přidal i český premiér Bohuslav Sobotka.

Fico se také ohradil vůči tomu, že by šířil mezi slovenskými občany paniku a obavy z migrantů nebo zanedbával řešení problémů ve slovenském zdravotnictví. „Kdyby se stalo, že naše ženy někdo obtěžoval před bratislavským vlakovým nádražím, všichni politici i novináři, kteří to dnes ironizují, budou volat k odpovědnosti mě,“ prohlásil Fico.

Silvestrovské útoky na ženy v německých městech jej podle jeho slov přesvědčily, že postupuje správně. V minulosti se na toto téma střetl s prezidentem Andrejem Kiskou, kterému vyčetl, že rizika spojená s uprchlickou krizí zlehčuje.

Čtěte také: ‚Uprchlická válka‘ mezi prezidentem a premiérem vypukla i na Slovensku

V pořadu také zopakoval, jako už poněkolikáté, že země nehodlá přijímat uprchlíky. „Nikdy nenavozíme několik tisíc migrantů na Slovensko, ani na základě kvót, ani dobrovolně,“ řekl Fico s tím, že „žádný diktát nepřijímá“.

Čtěte také: Důsledek silvestrovských útoků: Fico chce summit EU, má i podporu ČR

Fico zavřel dveře na petlici: ‚Nepřijmeme uprchlíky už ani dobrovolně‘

, ,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.