Věhlasná BBC má problém. Čelí podezření ze spolupráce s policií
Jak získala BBC informace?
Dům slavného britského zpěváka Cliffa Richarda byl minulý týden prohledáván policií. K policejnímu zásahu v hrabství Berkshire došlo na základě vyšetřování případu, v němž měl zpěvák v roce 1985 pohlavně zneužít nezletilého chlapce. BBC vyslala k domu Richarda svůj štáb a to ještě před samotným příjezdem policistů. Situaci navíc monitorovala ze vzduchu helikoptérou. Jak se ale BBC o policejním zásahu dozvěděla, ptá se The Independent? Nick Herbert, bývalý ministr spravedlnosti, má v této otázce jasno a nezdráhá se obvinit veřejnoprávní BBC a policii z korupce.
Zpravodajství BBC ze zásahu na dům Richarda je nyní podrobeno kritice diváků, předních mediálních představitelů a také vyšetřováno Dolní sněmovnou Parlamentu Spojeného království. Tony Hall, současný generální ředitel televize, byl zpovídán Výborem pro vnitřní záležitosti sněmovny. Jejímu předsedovi Keithu Vazovi měl zodpovědět sérii devíti otázek, v první řadě tu, jak se BBC o razii dozvěděla. Předsedu ale zajímalo i to, kdo odsouhlasil pronajmutí helikoptéry a na základě jakých informací bylo rozhodnuto o jejím nasazení.
BBC obdržela již téměř šest set stížností, které se týkají způsobu, jakým o policejní razii informovala. Až 250 z nich se podivovalo nad tím, jak se BBC o razii dozvěděla a téměř 200 kritizovala televizi za to, že “bulvárnímu“ případu věnovala příliš mnoho prostoru ve svém vysílání. 107 dopisů se pak rozhořčovalo nad absencí neutrality ve vysílání – podle nich vyznělo v neprospěch zpěváka. Dalších 35 lidí se domnívalo, že použití helikoptéry veřejnoprávní stanicí bylo vlezlé a že tím došlo ke zbytečnému plýtvání penězi.
Současný generálního ředitele BBC News Tony Hall tak, zdá se, čelí první velké mediální aféře od svého nástupu do funkce v dubnu roku 2013. Do vedení televize byl přitom dosažen po skandálu spojeným se jménem Jimmym Savilem s tím, že jeho hlavním úkolem mělo být navrácení ztracené prestiže BBC a důvěry jejích diváků.
Mnoho diváků zpravodajství BBC hodnotilo práci televize v případu domovní prohlídka Richarda jako “neobvyklou a nepřiměřenou“. Na sociálních sítích se objevují názory podobné názoru Nicka Herberta, tedy, že BBC uzavřela s policií v Jižním Yorkshiru dohodu, aby získala exkluzivní přístup k razii.
Podle prohlášení yorkshirské policie však bylo vše jinak. Před několika týdny jim měl zatelefonovat reportér BBC Dan Johnson s tím, že o právě probíhajícím vyšetřování slavného zpěváka ví. ,,Zcela zřejmě byl v pozici, kdy by o případu mohl informovat veřejnost," uvádí se v tiskovém prohlášení policie.
Čtěte také: Bývalá hvězda BBC zneužívala děti, starce i mrtvoly