1 Mečiarova amnestie

Mečiara trestně stíhat nebudou, případ je promlčený

NOVÉ

Témata: , ,

Bývalého slovenského premiéra Vladimíra Mečiara nebudou trestně stíhat kvůli zneužití pravomocí veřejného činitele v souvislosti s kontroverzními amnestiemi. Informovala o tom dnes slovenská televize Markíza s odkazem na policejní mluvčí Luciu Mihálikovou. Podle slovenských zákonů je případ promlčený, uvedla mluvčí.

Amnestie, které Mečiar vyhlásil v době, kdy dočasně vykonával i funkce hlavy státu, znemožňovaly vyšetřit únos syna bývalého slovenského prezidenta Michala Kováče do ciziny v roce 1995 a zmaření referenda o vstupu země do NATO a o přímé volbě prezidenta. Slovenský parlament amnestie letos v dubnu zrušil.

Od Mečiarových kontroverzních rozhodnutí uplynulo deset let a podle tehdy platného slovenského trestního zákoníku je tedy případ promlčený.

Mečiar a jeho tehdejší protějšek ve funkci českého premiéra Václav Klaus byli po volbách v roce 1992 hlavními tvůrci dohody mezi českými a slovenskými politiky, která vedla k rozdělení československé federace. Stát se rozpadl bez vypsání referenda, což někteří politici dosud kritizují.

Čtěte také: Mečiar vyšel na světlo: Kiska je chudák a Fica je třeba vyměnit

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.