1 Ministerská přestřelka

Němeček vyčetl Babišovi média i populismus s levným pivem

, NOVÉ

Témata: , , , , , , , ,

Další spor ve vládě mezi ministrem zdravotnictví Svatoplukem Němečkem (ČSSD) a ministrem financí Andrejem Babišem (ANO) je na obzoru. Zatímco Babiš Němečkovi vyčítá nehospodárný provoz nemocnic, ministr zdravotnictví správci státní pokladny nyní vyčetl populismus se snížením daně z přidané hodnoty (DPH) na pivo. A to, že Babišova média o tom mlčí. Němečkovo ministerstvo zdravotnictví později uvedlo, že ministr nic Andreji Babišovi nevyčetl, jeho tweet jasně a nezaměnitelně reaguje pouze na text autora Lidových novin.

„M.Zvěřina @lidovky nenechal niť suchou nad údajnou rozhazovačností ČSSD. Hádanka: kritizoval také nápad majitele novin snížit DPH na pivo?,“ napsal Němeček na svém Twitteru a také na Facebooku. Reagoval tak na Babišův návrh na snížení DPH u točeného piva ze současných 21 na deset procent, který souvisí s plánovaným zavedením elektronické evidence tržeb (EET) a který je značně populistický.

Jan Štoll z ministerstva zdravotnictví následně sdělil serveru Echo24, že ministr Svatopluk Němeček nereagoval na ministra Andreje Babiše, ale na komentátora Lidových novin. „Ministr Němeček vytkl komentátorovi Lidových novin Martinu Zvěřinovi, že se tématu DPH a piva nevěnoval, nikoliv ministru financí Babišovi,“ řekl Štoll.

Babiše v tweetu také označil jako „majitele novin“, čímž narážel na to, že Babiš je vlastníkem vydavatelského domu Mafra, pod který patří zpravodajské weby iDnes.cz a lidovky.cz. Ty Němeček už dříve kritizoval, že lžou a jejich záměrem je ho poškodit. Němeček Babiše nepřímo obvinil, že proti němu vyšel text v MF DNES právě v den, kdy vláda jedná o platbách za státní pojištěnce, na jejichž výši se oba politici opakovaně nedohodli.

S tím Štoll také nesouhlasí a tvrdí, že takováto souvislost je manipulativní. Podle něj není možné spojovat více než rok staré události.

Čtěte také: Mezi Němečkem a Babišem to znovu skřípe. Kvůli článku v MF DNES

Mezi ministrem financí a zdravotnictví jsou spory už od počátku vlády. Krátce po vzniku vlády se Babiš s Německem neshodli ve věci navýšení poplatků za státní pojištěnce. Zatímco ministr zdravotnictví požadoval nárůst plateb o 4,3 miliardy korun, ministr financí byl ochotný pustit 600 milionů. Vláda nakonec odhlasovala kompromis.

Babiš se pustil do Němečka i na konci roku 2014, kdy ho obvinil z toho, že byl na výjezdním zasedání zdravotnického výboru namol opilý a vyzýval své kolegy k tanci a doporučil mu nastoupit léčbu. Němeček takové nařčení popřel a zastali se ho i poslanci, kteří se zasedání zúčastnili, i správce kláštera, kde akce probíhala.

V říjnu 2015 ministerstvo financí obvinilo ostravskou fakultní nemocnici a potažmo Němečka, který jí v minulosti dělal ředitele, za předražený nákup přístroje CybeKnif o 65 milionů. Ministerstvo financí kvůli tomu podalo trestní oznámení. Němeček ministerského předsedu ujišťoval, že má čisté svědomí a že nákup ostravské nemocnice v minulosti prověřovala policie.

Čtěte také: Babiš: Podám trestní oznámení na Němečkovu nemocnici

Němeček nebyl na mol. Zastali se ho poslanci i správce kláštera

,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.