V Luhansku odhalili novou zlatou bustu Stalina

Odhalila ji delegace z Ruska

V Luhansku odhalili novou zlatou bustu StalinaNOVÉ 1
Svět

ac Echo24

Zlatou bustu sovětského diktátora a masového vraha Josifa Stalina odhalila o víkendu ve východoukrajinském Luhansku delegace z Ruska. Odhalení busty proběhlo pod záštitou samozvané Luhanské lidové republiky a komunistické strany ve městě, která podle webových stránek luhanských separatistů nechala sochu vztyčit jako poctu velké zemi, kterou chce opět vybudovat. 

,,Slavnostním odhalením Stalinovy busty vzdáváme hold velké říši, kterou zde vybudujeme a sjednotíme. Bude to velkolepá Unie bratrských národů, kterou budou Rusové, Ukrajinci a Bělorusové spolu s dalšími 200 národy, jež žily v SSSR, společně obývat,“ řekl představitel z delegace Ruské federace.

Výstavbu a odhalení zlatě provedené monumentální busty, která i s podstavcem měří přes dva metry, provedli zástupci samozvané Luhanské lidové republiky spolu s ruskými delegáty před kancelářemi luhanské komunistické strany.

Oživování Stalinova kultu v podobě soch, bust a muzeí se v poslední době na nově anektovaném Krymu i v samotném Rusku stává stále častějším způsobem, jak implementovat a utužovat ruskou svrchovanost. Nedávno bylo například otevřeno Stalinovo muzeum ve vesnici Koroševo, kde diktátor jednu noc v roce 1943 přespal.

Podobně se Stalinovy busty objevily i v Severní Osetii, Jakutsku nebo na Jaltě, kde její odhalení na začátku roku 2015 způsobilo vlnu odporu ze strany krymských Tatarů.

Odhalení busty Stalina, který je považován za jednoho z nejhorších masových vrahů v historii, je zvláště kontroverzní i proto, že za jeho vlády v letech 1932 až 1933 zemřelo několik milionů etnických Ukrajinců v důsledku Stalinem vyvolaného hladomoru. 

Čtěte také: Drahé jídlo, pivo měsíčně. Nadšení v Luhansku vyprchává