1

Právník Hasenkopf končí na Hradě, dostane čtrnáct platů

,

Právník Pavel Hasenkopf, který se s prezidentskou kanceláří soudil o platnost své výpovědi, k poslednímu říjnu končí coby zaměstnanec Hradu. Hasenkopf se na ukončení pracovního poměru dohodl se zástupci prezidentské kanceláře ve čtvrtek a kancelář se mu zavázala vyplatit finanční náhradu. Mluvčí Hradu Jiří Ovčáček informaci o odchodu právníka po oboustranné dohodě potvrdil.

Podle Hasenkopfa mu má prezidentská kancelář podle dohody vyplatit náhradu za dlužené platy od loňského 3. května do ukončení pracovního poměru. „Tato náhrada je snížena přiměřeně tomu, že jsem si v mezidobí vydělával jinde,“ uvedl právník a doplnil, že vedle toho má dostat zákonem dané odstupné, protože jeho pracovní místo Hrad v mezidobí zrušil. „Ve výsledku jde celkem o 14 platů,“ dodal Hasenkopf.

Hasenkopf byl poradcem někdejšího prezidenta Václava Klause, loni ale za jeho nástupce Miloše Zemana dostal výpověď. Prezidentská kancelář ji zdůvodnila právníkovými údajnými pracovními absencemi, údajně pět dní nepřišel do práce a problémy s docházkou prý měl dlouhodobě. Hasenkopf s tím však nesouhlasil, od zaměstnavatele navíc kvůli absencím nikdy nedostal písemnou výtku. Rozhodl se proto bránit soudně a soud mu dal zapravdu. 

Čtěte také: Hasenkopf píše šéfovi Mynářovi: Kdy mám nastoupit na Hrad?

Právníkově žalobě letos v březnu vyhověl Obvodní soud pro Prahu 1, který poukazoval na to, že zákoník práce pokládá okamžité zrušení pracovního poměru, tedy takzvanou výpověď na hodinu, až za nejkrajnější řešení pracovněprávních vztahů. Městský soud v Praze pak v září pravomocně rozhodl o tom, že výpověď, kterou dostal Hasenkopf, je neplatná. 

Právník se trestním oznámením bránil i proti opakovanému tvrzení prezidentova kancléře Vratislava Mynáře, že je spoluautorem Klausovy amnestie. Oznámení počátkem září zároveň podal i na Mynářova advokáta Marka Nespalu a na neznámého pachatele, který prý vědomě nepravdivě informoval kancléře o Hasenkopfově spoluautorství. Státní zastupitelství ve věci zatím nerozhodlo. 

Čtěte také: Ať prezident zaplatí za poškození jména

Někdejší právní poradce Klause autorství kritizované amnestie dlouhodobě popírá. Za spolutvůrce jejího textu ho loni označil jak Mynář, tak prezident Zeman, který Hasenkopfa navíc výslovně nazval hlavním autorem kontroverzního aboličního článku, který zastavil trestní stíhání přesahující dobu osmi let. Hasenkopf se bránil žalobou na ochranu osobnosti, kterou podal na Zemana, Mynáře i prezidentskou kancelář. Spor koncem prázdnin skončil smírem, podle kterého Hasenkopf „neměl možnost ovlivnit vyhlášené znění amnestie“. Mynář však vzápětí veřejně prohlásil, že Hasenkopf žalobu stáhl, protože s ní neměl šanci uspět. 

Čtěte také: Hrad prohrál soud. Výpověď pro Hasenkopfa je neplatná

,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.