1 Útok před londýnskou mešitou

Útočník najel do muslimů. Před rozzuřeným davem ho zachránil imám

, , AKTUALIZOVÁNO

Témata: , , ,

Svědci útoku u londýnské mešity Finsbury Park na severu Londýna, kde najela do davu dodávka, hovoří o šoku a křiku. Podle serveru BBC popisují záchranné práce a poukazují na rychlou reakci policie, která už incident vyšetřuje jako teroristický čin. Útočníka na místě zadrželi přítomní muslimové, proti kterým byl útok namířen. Před rozzuřeným davem pachatele podle svědků ochránil místní imám. Londýnští muslimové se po útoku modlili na ulici, aby vyjádřili lítost nad útokem mířeným na jejich komunitu. 

„Byl jsem šokovaný, šokovaný, šokovaný. Kolem mě byla těla,“ uvedl jeden ze svědků, kterému se podařilo uskočit dodávce z cesty. „Bohudík jsem se dostal stranou. Prostě jsem skočil,“ dodal.

Mešita Finsbury Park má kontroverzní minulost. Působil v ní například radikální duchovní Abú Hamza, který byl v roce 2015 ve Spojených státech za terorismus odsouzen k doživotnímu vězení. Jednooký a bezruký imám byl shledán vinným mimo jiné za poskytování rad i technického vybavení radikálním jemenským militantům, kteří v roce 1998 unesli skupinu západních turistů. Zároveň byl obviněn z toho, že se v Oregonu pokoušel založit tábor pro teroristy a zajišťoval finance pro Al-Káidu a afghánský Taliban.

Jedna z místních obyvatelek BBC řekla, že viděla lidi „křičet a řvát“. „Je hrozné sledovat policisty provádějící masáž srdce lidem na zemi v zoufalé snaze je zachránit. Jen doufám, že se jim to povedlo,“ uvedla další svědkyně.

„Slyšela jsem spoustu křiku a viděla mnoho pobíhajících lidí. Pak se začaly objevovat spousty policejních aut, vrtulníků a hasičských vozů,“ řekla podle listu Evening Standard jedna z místních obyvatelek. „Reakce bezpečnostních a záchranářských složek byla opravdu rychlá a působivá,“ dodala. „Policie dorazila téměř okamžitě, náhodou projížděla kolem,“ upozornil jeden svědek.

Řidiče dodávky zadrželi na místě činu přítomní lidé. Podle Toufika Kacimiho ochránil muže před rozzuřeným davem místní imám. „Lidé ho pevně drželi a začali ho bít. Náš imám Mohammed Mahmoud k němu ale přišel a zachránil ho, prakticky mu zachránil život,“ řekl Kacimi stanici Sky News.

„Odstrkovali jsme od něj lidi, dokud ho v pořádku nepřevzala policie,“ řekl místní imám Mohammed Mahmoud CNN s tím, že kdyby tak s pomocí dalších lidí neučinil, útočník by mohl být rozzuřeným davem vážně zraněný. 

Čtěte také: Dodávka v Londýně najela do muslimů odcházejících z mešity

Podle Hussaina Aliho byl útočník hned po útoku šťastný. „Viděli útočníka, jak se usmívá, mával, byl šťastný,“ uvedl. Podle některých svědků muž křičel: „Odvedl jsem svou práci.“ „Všechny muslimy! Chci zabít všechny muslimy,“ volal podle dalších přítomných.

„Lidi umírají pro nic za nic – kde je teď vláda?“ řekl stanici BBC rozzlobený 24letý Atif Badeer. „Něco se musí udělat. Stává se to teď už moc často,“ uvedl. „Porazil i děti, víte, děti. Prostě mu to bylo jedno,“ dodal Badeer.

„Ten chlap mířil na muslimy, věděl, co dělá,“ uvedl další svědek Abdul. „Pruh, kterým jel, je vyhrazený jen pro autobusy a taxíky – neměl tam vůbec být. Chtěl spáchat rasistický útok,“ myslí si. „Radikalizace se teď jen zvýší. Lidi se budou zlobit. Jen to přilije olej do ohně,“ dodal Abdul.

Podle BBC vyjádřila na místě útoku řada lidí rozčilení kvůli tomu, že se podle nich lidé o čin nezajímají, protože jeho terčem byli muslimové. „Ta reakce je úplně jiná,“ řekl jeden z přítomných mužů.

Muslimové na útok zareagovali tím, že se společně modlili na ulici. Přidala se k nim i zdejší židovská komunita, ale i lidé jiné víry. 

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Vzpomínky na Německý podzim Uplynulo 40 let od dramatu kolem teroristické organizace RAF. Lze její zločiny srovnávat s těmi islamistickými?
Blade Runner 2049: noir jen tak napůl Pokračování kultovního snímku je úchvatná podívaná, ale kam zmizela filozofie?
, ,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.