1 Co je dobré pro Agrofert...

Senátoři kývli na zákon nahrávající velkým dodavatelům. I Agrofertu

NOVÉ

Témata: , ,

Novelu o významné tržní síle, která má chránit dodavatele před nekalými praktikami obchodních řetězců, schválili ve středu bez větší pozornosti médií senátoři. Část z nich ale podobně jako pravicová opozice ve sněmovně kritizovala, že se navrhovaná opatření nevztahují i na dodavatele. Zejména těm velkým, mezi které patří Agrofert vicepremiéra a šéfa ANO Andreje Babiše, totiž může nový zákon pomoci.

Vládní novela, která mimo jiné zavádí pojem nákupní aliance a zpřesňuje definici významné tržní síly, vyvolává mezi politiky kontroverze. Některým z nich totiž vadí, že norma nijak nereguluje také chování velkých dodavatelů potravin.

Ve středu proti zákonu bojoval třeba senátor Ivo Valenta (za soukromníky). A podobně jako ODS či TOP 09 ve sněmovně upozorňoval hlavně na to, že významná tržní síla nesouvisí jen s velkými obchodními řetězci. To si podle něj původně tvůrci novely uvědomovali, když navrhovali, aby se zákon vztahoval také na velké dodavatele.

„Ustanovení o dodavatelích se však z textu novely v průběhu jejího projednávání vládou záhadně vytratilo. Tomu se nelze divit, když místopředsedou současné vlády a ministrem financí je majitel jednoho z největších potravinářských podniků v naší zemi. Podniku, který je proslulý svým tlakem na nízké výkupní ceny od konkurenčních drobných zemědělců a farmářů. Podniku, který se v rámci konkurenčního boje a urputné snahy o maximální rozšíření svých zemědělských ploch nezdráhá využít ani takových praktik, jako je spálení cizí úrody jedovatými postřiky,“ narážel Valenta na Agrofert Andreje Babiše s tím, že vláda vyšla zájmům vicepremiéra vstříc.

Pravicová opozice začátkem prosince varovala před tím samým – že pozice velkých dodavatelů ještě posílí a postiženi tím budou menší dodavatelé a spotřebitelé.

‚Babiš bude mít velkou výhodu‘

„Možná, že tady nezaznělo to, kdo asi vyhodil slovo dodavatel nebo velký dodavatel z návrhu zákona o významné tržní síle. Tak s největší pravděpodobností ti, kteří stojí za panem Babišem, protože on je ten velký dodavatel a on z toho bude mít velkou výhodu. Proto asi vstoupil i do velké politiky, aby si zákony připravil tak, jak je potřebuje,“ kritizoval tehdy například Herbert Pavera z TOP 09.

Sám Babiš v prosinci ve sněmovně o zákonu vůbec nehlasoval, nicméně drtivá většina jeho poslanců zvedla ruku pro. Majitel Agrofertu tak může být spokojený. Stejně jako vláda. Podle premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) jde o splnění důležitého vládního závazku, který před nekalými praktikami velkých obchodních řetězců ochrání zemědělce, potravináře i spotřebitele.

Svaz obchodu a cestovního ruchu už ale varoval, že nový zákon může zdražit potraviny v obchodech a snížit podíl českých potravin.

Čtěte také: Prošel zákon, který nahrává velkým dodavatelům. I Agrofertu

Novela, která teď míří k podpisu prezidenta, zpřesňuje pojem významné tržní síly a jejího zneužití a zavádí pojem takzvané nákupní aliance, což bude jakákoliv forma spolupráce odběratelů.

Významná tržní síla je podle novely takové postavení odběratele, v jehož důsledku si může vynutit bez spravedlivého důvodu výhodu vůči dodavatelům v souvislosti s nákupem potravin. Zneužitím významné tržní síly bude například uplatňování plateb a jiných protislužeb za to, že odběratel zařadí potraviny do prodeje.

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.