Minimální mzda se v lednu zvýší na 9200 korun

ZAMĚSTNAVATELÉ PROHRÁLI

Minimální mzda se v lednu zvýší na 9200 korun
Ilustrační foto Foto: Foto: Wikipedia
1
Ekonomika

Echo24

Minimální mzda v Česku se od ledna příštího roku zvýší o 700 korun na 9200 korun, rozhodla dnes vláda. S novým návrhem nesouhlasili zaměstnavatelé, podle premiéra Bohuslava Sobotky však současná výše minimální mzdy neumožňovala lidem důstojnou existenci. Naposledy se minimální mzda zvyšovala o 500 korun v srpnu 2013, předtím se od roku 2007 neupravovala vůbec.

„Dlouhodobě zastávám názor, že minimální mzdu je nutno postupně zvyšovat tak, aby plnila motivační roli v porovnání s příjmem získávaným ze sociálních dávek,“ uvedl Sobotka v zaslaném prohlášení.

Původně se kabinet se zaměstnavateli dohodl na přidání 500 korun. V létě pak dodatečně přišel Sobotka s návrhem, že by částka měla být ještě o 200 korun vyšší. S tím už zaměstnavatelé nesouhlasili. Takový růst by podle nich mohl mnoha firmám způsobit potíže, teprve se totiž vzpamatovávají z krize, a mohlo by tak hrozit propouštění. Týká se to třeba kožedělných, textilních či dřevařských podniků. Odbory zvýšení původní částky uvítaly.

Minimální mzda se od ledna podle návrhu zvýší o 8,2 procenta, hodinová mzda se pak zvedne z 50,60 na 55 korun. S nejnižším výdělkem by měly růst i nejnižší zaručené mzdy pro zaměstnance ve veřejné správě a pro ty bez kolektivních smluv. Jejich příjmy se dělí do osmi skupin podle složitosti práce. Nyní se pohybují od 8500 korun do 17 000 korun. Od ledna by to mělo být od 9200 do 18 400 korun. Zaměstnavatele by zvýšení minimální mzdy o 700 korun podle ministerstva práce mělo vyjít na 1,3 miliardy navíc, stát pak asi na 195 milionů.

Podle ministerstva práce a sociálních věcí (MPSV) nový návrh zohledňuje ekonomický vývoj, předpokládaný růst cen a mezd i záměr vlády postupně zvýšit minimální výdělek tak, aby se blížil 40 procentům průměrné mzdy. Podle MPSV patří česká minimální mzda v EU k nejnižším. Osm států osmadvacítky nejnižší výdělek ale vůbec stanovený nemá. 

Čtěte také: Trh práce je v nejlepším stavu od vypuknutí finanční krize