Bohoslužba ‚za Zemana‘. Duka ji sloužil přímo v Lánech

Mše za účasti prezidenta

Bohoslužba ‚za Zemana‘. Duka ji sloužil přímo v LánechAKTUALIZOVÁNO
Kardinál Dominik Duka Foto: FOTO: Wikimedia Commons/Josef Nerušil
Domov

Echo24

Kardinál Dominik Duka dnes večer sloužil v Lánech bohoslužbu, při které prosit za prezidenta Miloše Zemana a za vlast. Modlil se také za oběti teroristických útoků. V lánském kostele, který je součástí zámeckého areálu, se tak stalo za přítomnosti hlavy státu poprvé, řekl novinářům na Pražském hradě šéf hradního protokolu Jindřich Forejt. Je to zároveň poprvé od roku 1921, kdy jej stát zakoupil, co se podobně významná bohoslužba v lánském kostele uskutečnila.

Návrh na bohoslužbu v kostele Nejsvětějšího jména Ježíš vzešel podle Forejta od katolické církve a prezidentská kancelář jej přivítala jako velmi „přátelské gesto“. Někteří lidé, kteří se hlásí ke katolické víře, zaměření bohoslužby kritizovali. „Stydím se za svého kardinála,“ napsal na Twitteru literární historik a publicista Martin C. Putna, který dlouhodobě kritizuje Zemanovy názory.

Katolickou mši je možné zvlášť zaměřit k nějakému dobrému úmyslu, často je to například prosba o požehnání v nějaké významné životní situaci, při životním jubileu, jako poděkování, prosba o pomoc v obtížích nebo za zemřelé. „Říká se tomu úmysl nebo intence,“ řekl Milan Badal, osobní sekretář arcibiskupa Duky. Lánská mše byla vedena za vlast a za zdraví pana prezidenta, aby s rozmyslem vedl tuto republiku, dodal.

V souvislosti s nepřesným zněním zprávy ČTK, že kardinál D.Duka odslouží mši na počest prezidenta Zemana" chceme zdů...

Posted by Dominik Duka on  20. listopad 2015

Zeman Duku přivítal s oficiálními poctami. Ty mu podle Forejta náleží z kardinálského titulu, na základě kterého je v diplomatickém protokolu vnímán jako zástupce vladaře a následník trůnu. Na primase českého v Lánech čekala čestná stráž i historické prapory a zástupci obce. Odpoledne také byla na jeho počest stažena na Pražském hradě prezidentská standarta a ve stejnou dobu naopak zavlála nad lánským zámkem. To se děje jen velmi výjimečně, podotkl Forejt. Naposledy se tak stalo před asi osmi lety při oficiální návštěvě jedné z hlav státu v Lánech.

Po mši, která byla otevřena veřejnosti, Zeman s Dukou povečeří a budou mít společné jednání.

Zeman a Duka v červenci podepsali memorandum o převedení Jiřského kláštera a Nového probošství církvi. Stát by se tak mělo do konce ledna. Podmínkou dohody je, že obě památky budou do pěti let opraveny a církev se vzdá nároků na další budovy v areálu Hradu. Forejt řekl, že na dokončení dohody pracují na pravidelných schůzkách týmy právníků obou stran. K tomu, zda se podaří předpokládaný termín dodržet, poznamenal, že se „text memoranda nemění“.

Čtěte také: Politici s uprchlíky selhali, odtrhli se od voličů, píše Duka

Duka proti Zemanovi: Peroutka se zachoval pevně