Před 65 lety komunisti popravili Miladu Horákovou
Padám, padám, ten boj jsem prohrála...
Lidé dnes na několika místech v Praze uctí památku Milady Horákové popravené před 65 lety komunistickým režimem. Připomínají se i další oběti totality. Klub Milady Horákové (KMH) pořádá pietní shromáždění u symbolického hrobu političky na Vyšehradě. Další akce se konají na Ďáblickém hřbitově nebo u pomníku v ulici Milady Horákové.
Právničku a národně socialistickou poslankyni Miladu Horákovou oběsili za špionáž a velezradu v roce 1950 na základě rozsudku ve vykonstruovaném procesu. Společně s ní bylo souzeno dalších 12 lidí, kteří údajně tvořili špionské centrum.
Milada Horáková se účastnila protinacistického odboje za druhé světové války. Aktivně vystupovala i proti komunistickému režimu. „Nebála se říct, co si myslí. Patřila k vůdčím osobnostem národních socialistů a byla výraznou političkou své doby,“ charakterizoval ji historik Libor Svoboda z Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR). Horáková byla jedinou ženou, kterou čeští komunisté odsoudili a popravili v politickém procesu.
Čtěte také: Soud poslal Horákovou na smrt. Je to přesně 65 let
Zemřela rudá prokurátorka Ludmila Brožová-Polednová
16.listopadu 2015, den před zahájením oslav znovunabyté svobody, bude u příležitosti 65. výročí popravy Milady Horákové († 27. června 1950) v Praze poblíž Poslanecké sněmovny v parčíku na konci Sněmovní ulice na tzv. Pětikostelním náměstí slavnostně odhalen pomník Milady Horákové, oznámil v pátek Martin Jan Stránský, předseda Nadačního fondu Stránský, který je iniciátorem a realizátorem projektu.
„Padám, padám, tento boj jsem prohrála...“
Vítězný návrh pomníku od akad. sochaře Josefa Faltuse zobrazuje řečnický pult, za kterým stála Milada Horáková u soudu, s mikrofonem. Na něm sedí skřivánek.
„Ten ptáček je Milada Horáková. Změnila se v něj a odlétá za svobodou. Je to silně symbolické,“ popsal Josef Faltus podobu pomníku, který se nyní rodí v jeho ateliéru. Pult stojí na desce, na níž jsou slova Milady Horákové, které napsala ve svém posledním dopise před popravou: „Padám, padám, tento boj jsem prohrála, odcházím čestně. Miluji tuto zem, miluji tento lid, budujte blahobyt. Odcházím bez nenávisti k vám. Přeji vám to. Přeji vám to…“
„Jsem přesvědčen, že pomník dr. Milady Horákové ve Sněmovní ulici nabývá v souvislosti s děním ve vrcholné politice, postrádající často jakoukoli důstojnost, stále většího významu,“ uvedl Stránský. Pro úhradu nákladů na realizaci pomníku zřídil Nadační fond Stránský speciální transparentní konto 8123455001/5500, výši prostředků a svůj vklad si může každý zkontrolovat na www.nfstransky.cz. Každý dárce, který se Nadačnímu fondu Stránský přihlásí písemně na adrese Nadační fond Stránský, Národní 11, 110 Praha 1 nebo e-mailem na adrese recepce@mjs.narodni.cz, získá originální certifikát potvrzující jeho podíl na výstavbě pomníku.