1 Padám, padám, ten boj jsem prohrála...

Před 65 lety komunisti popravili Miladu Horákovou

, NOVÉ

Lidé dnes na několika místech v Praze uctí památku Milady Horákové popravené před 65 lety komunistickým režimem. Připomínají se i další oběti totality. Klub Milady Horákové (KMH) pořádá pietní shromáždění u symbolického hrobu političky na Vyšehradě. Další akce se konají na Ďáblickém hřbitově nebo u pomníku v ulici Milady Horákové. 

Právničku a národně socialistickou poslankyni Miladu Horákovou oběsili za špionáž a velezradu v roce 1950 na základě rozsudku ve vykonstruovaném procesu. Společně s ní bylo souzeno dalších 12 lidí, kteří údajně tvořili špionské centrum. 

Milada Horáková se účastnila protinacistického odboje za druhé světové války. Aktivně vystupovala i proti komunistickému režimu. „Nebála se říct, co si myslí. Patřila k vůdčím osobnostem národních socialistů a byla výraznou političkou své doby,“ charakterizoval ji historik Libor Svoboda z Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR). Horáková byla jedinou ženou, kterou čeští komunisté odsoudili a popravili v politickém procesu. 

Čtěte také: Soud poslal Horákovou na smrt. Je to přesně 65 let

Zemřela rudá prokurátorka Ludmila Brožová-Polednová

16.listopadu 2015, den před zahájením oslav znovunabyté svobody, bude u příležitosti 65. výročí popravy Milady Horákové († 27. června 1950) v Praze poblíž Poslanecké sněmovny v parčíku na konci Sněmovní ulice na tzv. Pětikostelním náměstí slavnostně odhalen pomník Milady Horákové, oznámil v pátek Martin Jan Stránský, předseda Nadačního fondu Stránský, který je iniciátorem a realizátorem projektu.

„Padám, padám, tento boj jsem prohrála...“

Vítězný návrh pomníku od akad. sochaře Josefa Faltuse zobrazuje řečnický pult, za kterým stála Milada Horáková u soudu, s mikrofonem. Na něm sedí skřivánek. 

„Ten ptáček je Milada Horáková. Změnila se v něj a odlétá za svobodou. Je to silně symbolické,“ popsal Josef Faltus podobu pomníku, který se nyní rodí v jeho ateliéru. Pult stojí na desce, na níž jsou slova Milady Horákové, které napsala ve svém posledním dopise před popravou: „Padám, padám, tento boj jsem prohrála, odcházím čestně. Miluji tuto zem, miluji tento lid, budujte blahobyt. Odcházím bez nenávisti k vám. Přeji vám to. Přeji vám to…“

„Jsem přesvědčen, že pomník dr. Milady Horákové ve Sněmovní ulici nabývá v souvislosti s děním ve vrcholné politice, postrádající často jakoukoli důstojnost, stále většího významu,“ uvedl Stránský. Pro úhradu nákladů na realizaci pomníku zřídil Nadační fond Stránský speciální transparentní konto 8123455001/5500, výši prostředků a svůj vklad si může každý zkontrolovat na www.nfstransky.cz. Každý dárce, který se Nadačnímu fondu Stránský přihlásí písemně na adrese Nadační fond Stránský, Národní 11, 110 Praha 1 nebo e-mailem na adrese recepce@mjs.narodni.cz, získá originální certifikát potvrzující jeho podíl na výstavbě pomníku.

,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.