‚Podvedení a zneužití.‘ Autobus běženců se od Merkelové vrací zpět
Vrací se zpět do Bavorska
Většina běženců, které okresní rada Landshutu Peter Dreier ve čtvrtek dopravil ke kancléřství v Berlíně, se dnes vydala na cestu zpátky do Bavorska. Nenaplnila se totiž jejich očekávání, že v německé metropoli jim úřady nabídnou byty, uvedl deník Tagesspiegel. Dreier vypravil autobus s běženci, aby zvýšil tlak na kancléřku Angelu Merkelovou a přiměl ji změnit přístup k uprchlické krizi.
Z 31 uprchlíků, které Dreier dopravil do Berlína, chtějí v metropoli zůstat jen dva. Ostatní se rozhodli vrátit do Landshutu. Běženci uvedli, že jim představitelé okresu slíbili, že v Berlíně dostanou byty, vedení metropole jim však nabídlo pouze místa v ubytovnách podobného druhu, v jakých žijí v Bavorsku. Podle Tagesspiegelu se běženci cítili podvedeni a zneužiti k Dreierovým politickým účelům.
Merkel sends back refugees sent to her office-what a hypocrite https://t.co/AUETwIOBTu
— David Jones (@DavidJo52951945)
15. Leden 2016
Podle Dreiera si spolková vláda neuvědomuje, že Bavorsko je uprchlíky přetíženo, protože se zatím nepodařilo zaregistrovat všechny příchozí, takže v největší spolkové zemi musí zůstat a nemohou pokračovat do jiných částí Německa. Vypravením autobusu ke kancléřství prý chtěl docílit, aby kancléřka Angela Merkelová na vlastní kůži pocítila dopad uprchlické krize.
Čtěte také: Obtěžovali ženy. Německé město zakázalo běžencům vstup do bazénu
‚Uprchlíci nejsou andělé, ale ani zvířata. Přijal bych je i u sebe‘
Schröder zkritizoval Merkelovou kvůli uprchlíkům
Do Německa loni přišlo zhruba 1,1 milionu běženců. Většina z nich vstoupila do země přes rakousko-bavorskou hranici, v říjnu to bylo až 10.000 lidí denně. V posledních měsících se počet příchozích snížil na zhruba 3000 denně a policie navíc denně vrací do Rakouska stovky lidí, kteří nechtěli v Německu žádat o azyl, ale pokračovat dál na sever.