Bavorský politik poslal kancléřce autobus s běženci
Uprchlická krize
Nejvyšší představitel bavorského okresu Landshut ve čtvrtek vypravil do Berlína autobus s běženci, které chce dopravit do kancléřství. Prý tak chce docílit toho, aby kancléřka Angela Merkelová na vlastní kůži pocítila dopad uprchlické krize, jejíž hlavní tíži nese v Německu právě Bavorsko. Podle televize n-tv běženci před cestou nevěděli, že se stali součástí politicky motivované demonstrace.
Okresní rada Peter Dreier kritizuje postoj Berlína v uprchlické krizi. Podle něj spolková vláda považuje problém s příchodem běženců za vyřešený, protože se v posledních měsících výrazně snížil počet přicházejících lidí. Kabinet si však prý neuvědomuje, že Bavorsko je uprchlíky přetíženo, protože se zatím nepodařilo zaregistrovat všechny příchozí, takže v největší spolkové zemi musí zůstat a nemohou pokračovat do jiných částí Německa.
„Konec uprchlické vlny není v dohledu, kapacity na důstojné ubytování se v naší zemi rychle blíží ke konci a zatím jsem si nevšiml, že by se stavěly nové byry pro přistěhovalce,“ řekl Dreier novinářům v autobuse, který dnes po 10:00 SEČ vyjel z Landshutu a v 18:00 dorazil do Berlína. Svou dnešní akcí prý chtěl spolkové vládě jasně ukázat, že není možné s imigrační politikou pokračovat tak jako dosud.
Podle zpravodaje n-tv v autobuse se uprchlíci přihlásili k cestě do Berlína dobrovolně. Většina z nich však údajně nevěděla, že se stali součástí politické demonstrace proti Merkelové, mysleli si, že budou pouze standardně přesídleni do německé metropole. Kancléřce jsou prý vděční za to, že jim umožnila do Německa vstoupit.
Po příjezdu ke kancléřství běženci přestoupili do jiného připraveného autobusu, který je dopravil do jedné z berlínských ubytoven. Úřady neupřesnily, v jakém místě budou ubytováni. Příjezd uprchlíků provázela i malá demonstrace proti politice kancléřky a za uzavření hranic, podle televizních záběrů však na místě bylo víc novinářů než demonstrantů.
Do Německa stále proudí 3000 běženců denně
Dreier vypravením autobusu s běženci do Berlína vyhrožoval už v říjnu. „Pokud by Německo přijalo milion uprchlíků, pak by jich podle matematického přepočtu připadalo na můj okres 1800. Ty přijmu, všechny ostatní pošlu autobusem na kancléřství,“ řekl tehdy.
Bavorská vláda se snažila Dreiera od jeho záměru odradit. Zemská ministryně pro sociální věci Emilia Müllerová ho dokonce varovala, že jeho počínání je protiprávní. Podle Dreiera se však vše děje v rámci zákonů, protože všichni běženci byli s cestou do Berlína srozuměni a na cestu se vydali dobrovolně. Autobus okresní rada zaplatil ze svého, nepoužil na jeho vypravení prostředky okresu.
Do Německa loni přišlo zhruba 1,1 milionu běženců. Většina z nich vstoupila do země přes rakousko-bavorskou hranici, v říjnu to bylo až 10.000 lidí denně. V posledních měsících se počet příchozích snížil na zhruba 3000 denně a policie navíc denně vrací do Rakouska stovky lidí, kteří nechtěli v Německu žádat o azyl, ale pokračovat dál na sever.