7 ukázkových příběhů, jak lidé pomáhají uprchlíkům

Zaplacení pokuty, pozvání na fotbal

7 ukázkových příběhů, jak lidé pomáhají uprchlíkůmNOVÉ 1
Svět
Echo24
Sdílet:

Svatební hostina věnovaná 4000 tisícům syrských uprchlíků, nájemníci soukromé lodi, kteří na své náklady zachraňují běžence v Egejském moři, nebo fotbalový klub, který zve uprchlíky zdarma na své zápasy. Sympatii s běženci začíná projevovat stále více lidí, často na úkor svého pohodlí, životních standardů nebo finanční stability. Příběhy několika z nich přinesl britský list The Independent.

Christopher Catrambone ze Spojených států se svou italskou manželkou Reginou pronajímá již několik měsíců starou rybářskou loď. Důvod? Pomáhat běžencům plavícím se do Evropy přes Středozemní moře. Měsíční náklady je vyjdou na 300 000 liber (téměř 11 milionů) a na svém projektu Migrant Offshore Aid Station (záchranná pobřežní stanice pro migranty) už utratili miliony liber.

Pár už na své lodi Phoenix pomohl běžencům z Gazy, Sýrie, Somálska nebo Eritreji. „Jsme jediná taková loď. EU musí zahájit účinné pátrací a záchranné operace. Tito lidé umírají na evropském prahu,“ vyzval pár již dříve v médiích evropské politiky k vyšší aktivitě.

„Anděl“ ve vlaku

Částku, tentokrát v řádu desítek eur, věnovala Němka Rina Nentwigová za severoafrického běžence, kterého zadržel průvodčí ve vlaku Deutsche Bahn. Muže, jenž neměl jízdenku ani peníze, obklíčil personál vlaku s tím, že na něj na nejbližší stanici zavolá policii.

Přítomná žena se spontánně rozhodla muži pomoci a na místě za něj zaplatila jízdenku za 131 euro (přes 3500 Kč). Než se stačila vrátit na své sedadlo, začali jí další cestující na jízdenku přispívat. Dvě ženy jí věnovaly bankovku po deseti eurech, další muž jí věnoval dvacet eur a nezapomněl přitom ženu nazvat „andělem“. Další žena, která cestující přispěla pět euro, se omluvila, že nemůže dát víc.

Svatební hostina pro běžence

Příběhy sympatie nepřichází jen z Evropy. V srpnu se mladý turecký pár rozhodl, že oslaví svou svatbu ve velkém stylu. Na svatební hostinu novomanželé pozvali 4000 hostů. Nejednalo se však o rozsáhlou rodinu a přátele, ale právě o syrské uprchlíky.

„Myslel jsem si, že uspořádat velkou hostinu pro naši rodinu a přátele není nezbytné, když je kolem nás tolik jiných potřebných lidí,“ řekl otec ženicha, který s nápadem přišel. „Takže jsem tento nápad navrhl svému synovi. Jsem velmi šťasten, že s tím souhlasili a začali svou společnou cestu takovým nesobeckým počinem,“ doplnil hrdý otec.

CouchSurfing trochu jinak

Refugees Welcome. Tak zní název serveru fungujícího na podobné bázi jako oblíbené ubytovávací služby typu Airbnb nebo CouchSurfing. Ubytování však není určeno pro turisty, ale právě pro uprchlíky.

Prostřednictvím webu, spuštěného německou dvojicí Mareike Geilinga a Jonase Kakoschke, se podařilo ubytovat již na 122 uprchlíků v různých německých a rakouských městech. Hashtag #RefugeesWelcome rovněž v posledních týdnech získal výraznou popularitu především na německých demonstracích proti rostoucímu rasismu.

Islanďané zahanbili svou vládu

Ochotu ubytovat ve svých obydlích uprchlíky projevily od pondělí také tisíce Islanďanů, kteří protestují proti rozhodnutí své vlády přijmout do země pouhých 50 běženců. Na facebookové stránce, k níž se od pondělí připojilo již 14 tisíc uživatelů, nabízí uprchlíkům ubytování ve vlastních domovech, jídlo a oblečení, ale také výuku islandštiny a pomoc s asimilací.

Premiér Sigmundur Davið Gunnlaugsson už se v reakci na iniciativu nechal slyšet, že se jeho vláda na navýšení kvóty zaměří a už také jmenoval komisi ministrů, kteří tuto otázku prodiskutují.

Více čtěte zde: Ubytujeme uprchlíky doma, nabídlo 12 tisíc Islanďanů

Osobní sympatie k lidem prchajícím do Evropy projevila také skupina řeckých turistů, kteří poblíž tureckého ostrova Pserimos zachránili 28letého syrského uprchlíka zápasícího v moři o život. Muž, který přežil 13 hodin ve vlnách pouze díky záchranné vestě, byl podle svých zachránců už napůl v bezvědomí.

Turisté zabalili Syřana do deky a převezli ho do bezpečí na řecký ostrov Kos, kde se muž shledal se svou rodinou. Fotografie mladé řecké turistky objímající vyčerpaného muže následně obletěla sociální sítě.  

Sportovní zážitek

Minulý čtvrtek otevřel německý fotbalový klub Borussia Dortmund své brány 220 uprchlíkům, aby mohli zdarma zhlédnout zápas domácího týmu proti hráčům norského klubu Odds Ballklubb.

Borussia Dortmund není jediným fotbalovým klubem, kterému osud běženců není lhostejný. Také další kluby napříč Německem začaly uprchlíkům v poslední době projevovat sympatie, především prostřednictvím banerů s nápisy „Refugees welcome“ (Uprchlíci vítáni).

Bayern Mnichov ve čtvrtek oznámil, že na pomoc uprchlíkům věnuje milion eur.

Čtěte také: Bayern Mnichov věnuje na uprchlíky milion eur

Cesta syrského IT inženýra: Sýrie, Vyšní Lhoty a teď Německo

Exkluzivní reportáž: Mezi uprchlíky a pašeráky v Maďarsku

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články