Cesta syrského IT inženýra: Sýrie, Vyšní Lhoty a teď Německo

Cesta syrského IT inženýra: Sýrie, Vyšní Lhoty a teď NěmeckoPŘÍBĚH 1
Svět
Echo24
Sdílet:

Vysokoškolsky vzdělaný Syřan Abdal Rzzák je už měsíc na cestě. Ze své vlasti devětadvacetiletý muž utekl před válkou, bombovými útoky a řáděním teroristů. Jeho cílem je Berlín, kam chce časem přivést i svou ženu dvouletou dcerku Šahd a nemocnou maminku. Po vynucené zastávce, kdy jej zadržela česká policie a dva týdny strávil v uprchlickém táboře ve Vyšních Lhotách, dnes opět vyrazil na cestu. Patřil mezi šest běženců, které pracovníci uprchlického zařízení v Moravskoslezském kraji dnes propustili.

Počítačový inženýr Rzzák cestuje se svým nevlastním bratrem. Skvěle mluví anglicky. S chutí popisuje svou pouť přes Maďarsko až do Česka. Slova mu ale dojdou v okamžiku, kdy se rozhovor stočí na dění v Sýrii, kde nechal rodinu. „Co na to říct,“ pokrčí jen rameny, když se otázka dotkne činnosti Islámského státu. „Podmínky doma jsou hodně špatné. Jenom bombové útoky a zabíjení nevinných lidí. Nejde tam o nic jiného než o vraždění a moc,“ řekl rodák z Damašku.

Policie začala propouštět z uprchlických zařízení běžence ze Sýrie, kteří již dříve požádali v Maďarsku o azyl. Celkem je jich okolo 230. Jen během čtvrtka jich policie propustila asi 50. Některé odvezla na železniční nádraží, jiní se na něj vydali sami. Je na cizincích, zda zamíří do Maďarska, nebo vycestují do Německa.

Před měsícem s nevlastním bratrem opustil domov a vydal se na cestu. Přes Maďarsko chtěl pokračovat na Berlín. Najednou se ale ocitl v České republice. „Nasedli jsme na vlak a netušili, že jede do Česka. Sem jsme původně nechtěli,“ řekl Rzzák. Už krátce po překročení státní hranice ale skončil v rukou policie. „Řekli mi, že jsem kriminálník. Že jsme do země vstoupil nelegálně,“ doplnil.

Pak se dostal do tábora ve Vyšních Lhotách. O tamních podmínkách moc mluvit nechtěl. „Bylo to hodně špatné,“ postěžoval si pouze. Řekl, že spousta uprchlíků nemluví anglicky a mají problém s komunikací. Snažil se jim proto pomáhat. „Fungoval jsem jako tlumočník. Překládal jsem z arabštiny do angličtiny a naopak,“ doplnil.

V ČR je kolem 230 Syřanů

Cestuje jen s batohem. V něm nese pár svršků a také kobereček potřebný pro modlení. To nejdůležitější ale má v kapse. Mobilní telefon s fotografiemi své rodiny. Ukazuje hlavně malou Šahd. Když přijde řeč na manželku, nejdříve ukáže prsteníček se snubním prstenem. „Ten mám od své manželky,“ řekl ČTK na nádraží ve Frýdku-Místku.

Tam jej dnes odpoledne doprovodil pracovník Správy utečeneckých zařízení. Rzzák splnil všechny podmínky a spolu s nevlastním bratrem znovu získal svobodu. Okamžitě se oba vydali na další cestu. Přes Ostravu zamířili do Prahy a pak dál do Německa. Právě Německo změnilo postoj k syrským uprchlíkům a nechce je už vracet do zemí, v nichž poprvé vstoupili na území Evropské unie.

Běžence ze Sýrie, kteří již dříve požádali v Maďarsku o azyl, česká policie začala propouštět dnes. Celkem je jich v ČR okolo 230. Dnes jich policie propustila asi 50, většinu z nich odvezla nebo doprovodila na železniční nádraží. Je na cizincích, zda se vydají do Maďarska, nebo vycestují do Německa.

Čtěte také: Svět šokovaly fotky tříletého uprchlíka, který se utopil

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články