1 lidovecká konference

Lidovci půjdou do voleb se STAN. Z Čunka strach nemám, říká Bělobrádek

, NOVÉ

Témata: , , ,

Lidovci půjdou do podzimních sněmovních voleb v koalici s hnutím Starostové a nezávislí (STAN). Rozhodla o tom dnes celostátní konference KDU-ČSL v Jihlavě. V tajném hlasování se pro koalici vyslovilo 39 delegátů, 31 bylo proti. Předsednictvo STAN už návrh dohody schválilo. S konečnou platností o tom za týden rozhodne sněm Starostů, který bude v Praze.

Předseda lidovců Pavel Bělobrádek dnes novinářům řekl, že se ještě musejí upřesnit podmínky pro tuto koalici. Zdůraznil ale, že KDU-ČSL má se STAN společný pohled na většinu věcí.

„Shodli jsme se na prioritách programu. Shodli jsme se na tom, že v osmi krajích by měl být lídr za KDU-ČSL a v šesti krajích lídr za Starosty,“ uvedl Gazdík po dopoledním jednání předsednictva STAN v Lipnici nad Sázavou.

Podle předsedy KDU-ČSL Pavla Bělobrádka je koalice se STAN „férová nabídka pro ty, kteří chtějí aktivní roli ČR v EU a NATO, konstruktivní vládnutí odspodu, tradiční hodnoty.“ První místopředseda KDU-ČSL Marian Jurečka považuje rozhodnutí kandidovat ve volbách spolu se Starosty za odvážný krok, dobrý pro tradiční hodnoty a nepopulistickou politiku.

KDU-ČSL jednala se STAN o volební spolupráci od loňského prosince. V úvahu přicházelo několik variant spolupráce obou politických subjektů. Nakonec zvítězila varianta předvolební koalice, která ale bude muset ve sněmovních volbách získat nejméně deset procent hlasů, aby se dostala do Sněmovny. Podle místopředsedkyně KDU-ČSL Zuzany Roithové mají lidovci v koalici se Starosty ambici získat ve volbách alespoň 15 procent hlasů.

Zda lidovci a STAN skutečně překročí práh pro vstup do parlamentu, není jisté. Podle volebního modelu agentury STEM z tohoto týdne by KDU-ČSL mohla získat 7,6 procenta a Starostové 2,2 procenta hlasů. Podle průzkumu agentury Median z počátku března by se mohla koalice dostat až ke 13 procentům. Podmínkou ale je, že by ji volili všichni lidé, kteří vážně zvažují dát hlas alespoň jedné z těchto stran.

Lidovci nebyli ohledně názoru na koalici se Starosty jednotní. Zatímco české regiony jsou byly spíše pro, moravské regiony se obávaly desetiprocentní hranice, kterou by ve volbách musela koalice překonat.

Bělobrádek: Na Čunka se těším

Předseda lidovců Pavel Bělobrádek v průběhu konferenci novinářům řekl, že se nebojí případné kandidatury Jiřího Čunka na šéfa strany. Čunek, senátor a hejtman Zlínského kraje, takovou možnost počátkem měsíce nevyloučil v rozhovoru pro server Seznam Zprávy. Volební sjezd KDU-ČSL se uskuteční v květnu.

Bělobrádek dnes řekl, že pokud chce Čunek kandidovat proti němu, že se toho nebojí a naopak se na jeho případnou kandidaturu těší.

Čtěte také: Koalice KDU-ČSL a STAN může být černým koněm voleb!

,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.