1 Čestné občanství nebude

'Kdyby bylo 1948 méně Krieglů, nemusel být 1968 hrdinou'

, NOVÉ

„Kdyby bylo v roce 1948 méně lidí, jako byl pan Kriegel, tak by se v roce 1968 nemusel Krigel projevit jako hrdina,“ uvedl jeden z debatujících na zastupitelstvu Prahy 2. Zastupitelé následně odmítli udělit někdejšímu vysokému funkcionáři KSČ a jednomu z nejvýznamnějších politiků pražského jara Františku Krieglovi čestné občanství in memoriam.

Za návrhem stál nezávislý zastupitel Michal Uhl (Strana zelených). Proti se postavili někteří zastupitelé za ODS, TOP 09 a Občany za spokojené bydlení (OSB).  

Uhl v projevu k zastupitelům vyzdvihl Krieglovu „mimořádnou osobní a státnickou odvahu“. Stal se přední osobností pražského jara roku 1968, když jako jediný člen československé delegace v Moskvě i přes nátlak odmítl podepsat souhlas se vstupem vojsk Varšavské smlouvy do Československa. „Počítal s tím, že za to může zaplatit životem. Měl by být vzorem a mementem,“ uvedl Uhl. Za jeho názor se postavila mimo jiné místostarostka Kateřina Jechová (SZ) a zastupitel Jan Pech (ČSSD). 

Čtěte také: Neudělení čestného občanství Krieglovi je drzost

Kriegel, který se narodil v chudé rodině haličských Židů, do komunistické strany vstoupil ve 30. letech minulého století. Ve stejné době působil jako člen interbrigád a lékař ve španělské občanské válce. Odpůrci poukazují na jeho působení ve vysokých funkcích KSČ, zejména v 50. letech. Po únoru 1948 se stal poslancem Národního shromáždění ČSSR a Sněmovny lidu Federálního shromáždění. 

„František Kriegel nepochybně projevil osobní statečnost, ale v roce 1948 byl jedním z čelních soudruhů, kteří budovali komunistický režim,“ uvedl v diskusi zastupitel Jaroslav Šolc (Občané za spokojené bydlení). „Nelze zavřít oči nad jeho někdejší činností. Lidé tehdy přišli o životy, o domovy, o majetky,“ připomenul. „Bohužel nemůžu vzít na misku vah jen to, že se zachoval hrdinsky, když 20 let aktivně budoval komunismus, působil v Lidových milicích,“ uvedl místostarosta Jan Vaněk (ODS). Obyvatelé v diskusi zmiňovali především dobu nástupu komunismu, politické procesy a popravy. 

Čtěte také: V Moskvě odmítl. Komunista Kriegel přesto nebude čestným občanem

V názoru na Kriegla nejsou jednotní ani odborníci a pamětníci. Český rozhlas (ČRo) nedávno uvedl, že zatímco Konfederace politických vězňů Krieglovo hrdinství odmítá, Nadace Charty 77, kterou Kriegel podepsal, je přesvědčena o jeho statečnosti. Pojmenovala po něm i jedno z jejích ocenění. 

,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.