Turistky, nenoste minisukně, vyhnete se znásilnění, radí ministr

Ochrana před znásilněním

Turistky, nenoste minisukně, vyhnete se znásilnění, radí ministrNOVÉ 1
Svět
Echo24
Sdílet:

Zahalování i odhalování se stalo velkým tématem v posledních měsících. Doporučení indického ministra cestovního ruchu jsou však ryze praktické, v Indii v posledních letech totiž stoupá počet sexuálních napadení žen. Kritici ministrovi však vyčítají, že má spíše pronásledovat pachatele a ne jejich oběti. Informoval o tom The Guardian.

Indický ministr cestovního ruchu Mahesh Sharma v neděli prohlásil, že by cizinky neměly nosit sukně a chodit samotné v noci v malých městech. Argumentoval tím, že je to pro jejich vlastní bezpečí. Při vstupu do severoindického města Ágra, kde se nachází i slavný Tádž Mahal, mají zahraniční turisté dokonce dostat uvítací balíčky, které obsahují i bezpečnostní doporučení pro ženy.

„Jsou tam doporučení typu co dělat a co ne,“ řekl v neděli Sharma. „Jsou to základní věci, jako nechodit sama v noci do opuštěných míst, nenosit sukně, vyfotit si poznávací značku každého vozidla, kterým se svezou, a poslat fotografii přátelům,“ vypočítal Sharma. Podle ministra se krátké sukně nehodí kvůli tomu, že „indická kultura je velmi odlišná od té evropské“.

Je to jedno opatření vlády, jak povzbudit cestovní ruch v zemi. Podle listu The Guardian přijíždí do Indie čím dál méně turistek, což je mimo jiné důsledkem případu hromadného znásilnění a vraždy studentky medicíny v Dillí v roce 2012 a velkého počtu následných útoků na zahraniční turistky. Letos v červenci byla například napadena izraelská turistka a hromadně znásilněna. Znásilněny byly v Indii i Japonka v roce 2014 či Ruska v roce 2015.

Podle ministra si mají ženy dávat pozor především v menších městech a vesnicích, kde se ženy stále oblékají tradičním způsobem. Sharma však upozorňuje, že jde pouze o doporučení, nikomu nechce nařizovat, co si má na sebe obléct.

Kvůli prohlášení o sukních však ministra kritizuje řada lidí. Například ředitelka indického Centra sociálního výzkumu Ranjana Kumari to považuje za nedomyšlené a hloupé prohlášení. Poukázala na sekundární viktimizaci obětí, není podle ní přece vina žen a jejich oblečení, že se stanou oběťmi znásilnění.

„Problémem jsou někteří muži a chlapci v Indii. Ti jsou pro všechny druhy misogynních a sexuálních aktů, znásilnění a hromadných znásilnění. Sharma měl říct, jak tyto lidi potrestat, a ne pronásledovat ženy,“ řekla Kumari.

Indie po brutálním znásilnění a vraždy dívky v roce 2012 zpřísnila trest za znásilnění, viníci mohou také být odsouzeni ve zrychleném řízení. Podle statistik indických kriminalistů je každý den v zemi znásilněno 92 žen, číslo je však pravděpodobně vyšší. Obtěžování na ulici, ať už slovní či fyzické, zažilo dokonce 79 procent indických žen.

Čtěte také: Indické sestry odsoudili ke znásilnění. Kvůli činu bratra

Indické studentky unikly znásilnění. Pomohl opasek a cihly

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články