Chtěl protestovat proti Zemanovi. Policie ho předem zatkla

Zadržení jako před revolucí?

Chtěl protestovat proti Zemanovi. Policie ho předem zatklaUVNITŘ VIDEO
Protest proti Miloši Zemanovi na Albertově 17. listopadu Foto: Foto: ČTK
3
Domov
Echo24
Sdílet:

Kriminální policie na pražském Albertově zadržela 17. listopadu známého aktivistu holandského původu Otakara van Gemunda. Aktivista mířil k památníku demonstrovat proti prezidentovi Miloši Zemanovi, na hrudi měl napsáno "Miloši, na čí straně jsi?". Policisté v civilu ho zatkli na základě podezření, že by se aktivista mohl dopustit trestného činu výtržnictví, které zahrnuje i obnažování na veřejnosti. Podle hnutí Pražský Majdan, který na incident upozornil, se jednalo o zadržení jako z dob před revolucí.

„Vystoupil jsem se skupinou demonstrantů u Albertova a směřoval jsem směrem k němu. Vzpomínal jsem na 17. listopad 1989, kterého jsem se zúčastnil. A najednou mi někdo klepe na rameno a představil se jako Kriminální policie a měl jsem se prokázat. Podal jsem mu své doklady a nejednou jsem byl obklopen policisty. Sdělili mi, že mají důvodné podezření, že něco chystám,“ popisuje podle Pražského Majdanu Gemund.

„Ano, měl jsem na těle velmi umírněný nápis "Miloši, na čí straně jsi?", který měl upozornit na konání našeho prezidenta proti zájmům Česka. 

„Když jsem se zeptal, co mám chystat, sdělili mi, že se chystám skočit pod prezidentskou kolonu. V tu chvíli mě zavedli do bočního dvorku. Musel jsem stát hlavou ke zdi s rukama za hlavou a podstoupit osobní prohlídku,“ dodal Gemund, který si své „zajištění“ natočil na fotoaparát:

Policista v civilu, který se prokázal služebním průkazem, aktivistu nejdříve zastavil s tím, že si musí ověřit jeho totožnost. Prý se jedná o běžnou rutinu. Po chvíli k němu připojil další neuniformovaný policista, který na Gemunda rovnou udeřil. Prý se před chvílí pohyboval s přítelem poblíž Staroměstského náměstí, který se vrhl pod prezidentskou, resp. pořádkovou kolonu. „Chystáte něco?“ ptají se na videu policisté.

 „Takže vy jste se chtěl odhalovat? Proto máte na těle napsány takový nes... ne nesmysly, váš názor,“ reagoval na nápis na hrudi Gemunda policista.

„Já jsem člen antikonfliktního týmu. Kolegové detektivové vás zkontrolují. Po Praze chodí člověk a tropí výtržnosti. Není legální v tom státě chodit a odhalovat se a tropit výtržnosti na veřejnosti. Já vám říkám na rovinu, vidím, že jste nejspíš ten člověk, který nám byl označený jako člověk, který chodí po ulici a odhaluje se,“ řekl Gemundovi další policista, tentokrát už v označené žluté vestě.

„Proč máte rozepnutou košili? Chystáte se odhalovat?“ vyslýchají aktivistu dále. Ten se brání tím, že jim do toho nic není. Poté si Gemunda odvedou do vjezdu do bočního areálu, kde ho podrobí osobní prohlídce a svléknou ho do půl těla. „Takže vy jste se chtěl odhalovat? Proto máte na těle napsány takový nes... ne nesmysly, váš názor,“ reagoval na nápis na hrudi Gemunda policista.

Čtěte také: Dopis rektorovi: Omluvte se za Albertov, Zeman je hulvát

Gemund se později netajil tím, že se na Albertově opravdu chystal uskutečnit podobnou akci, jako na zasedání vlády 8. října. Tehdy se spolu s M. Hilšerem svlékli do půl těla na zasedání ministrů a odhalili na tělech nápisy „Braňme svobodu, ne paštiky“ na protest proti proruské politice české vlády. „Ano, měl jsem na těle velmi umírněný nápis "Miloši, na čí straně jsi?", který měl upozornit na konání našeho prezidenta proti zájmům Česka. Chystali jsme se obnažit do půl těla s kolegou na Albertově a ukázat portrét Václava Havla,“ řekl později Pražskému Majdanu Gemund.

Podle Otakara van Gemunda, který posléze strávil dvě hodiny jako „zajištěný“ na vyšetřovně v Bartolomějské ulici, byla celá akce policie proti jeho osobě objednaná. Prý se jedná o selhání české demokracie a zvažuje stížnost na jednání policie.

„Nejen, že se nestal policisty zmiňovaný incident se skákáním pod prezidentskou kolonu, není trestné mít ani nápisy na těle nebo jejich odhalením protestovat. Když můžeme mít potetované prezidentské kandidáty, nevidím důvod, proč já bych se nemohl pomalovat. Říkal jsem policii, že jsem si nehodlal sundat kalhoty, ale jen košili,“ řekl dále Gemund.

Reakci Policie ČR zjišťujeme a doplníme.

Čtěte také: 'Akce proti Zemanovi řídily USA.' Ruská propaganda jede, uvěřil i Huml

Protestující na Albertově pošlapali památku 17. listopadu, říká rektor UK

Zemane, odstup! Výročí 17. listopadu se neslo ve znamení protestů

Sdílet:

Hlavní zprávy

domov