Řecko by se stejně mělo vzdát eura, říká německý ministr financí
S eurem země dluh neumaže
Pro Řecko by bylo v cestě za oddlužením lepší, kdyby se dobrovolně vzdalo eura, neboť dosáhnout umazání dluhu a zároveň zůstat v eurozóně není možné. V dnešním vysílání rozhlasové stanice Deutschlandfunk to prohlásil německý ministr financí Wolfgang Schäuble, který již dříve konec eura v Řecku opakovaně navrhoval. Řecko v noci přitom schválilo reformy, které žádá eurozóna.
Velmi mnoho ekonomů podle Schäubleho pochybuje o tom, že je možné obrovské předlužení Řecka vyřešit bez odpuštění dluhu. „Skutečné umazání dluhu ale není s členstvím v měnové unii slučitelné,“ řekl. Dobrovolný odchod Atén by tak prý byl tou lepší cestou.
Schäuble také řekl, že noční souhlas řeckého parlamentu s reformami byl důležitý krok, neboť nyní může eurozóna začít vyjednávat o třetím záchranném balíčku v hodnotě až 86 miliard eur. Nejdříve k tomu ale musí dát souhlas Spolkový sněm, tedy dolní komora německého parlamentu.
Nynější vývoj v Řecku považuje Schäuble za poněkud podivný, neboť řečtí poslanci v noci na dnešek schválili přesně to, co Řekové na počátku měsíce v referendu odmítli.
Čtěte také: Řekové završili piruetu. Schválili reformní diktát eurozóny
Schäuble rovněž v rozhlase reagoval na kritiku, která se na Německo kvůli tvrdému postoji k řešení krize snáší. Berlínu podle ministra nejde o to, aby Řecku něco přikazovalo, ale aby mu pomohlo k tomu, že Řekové jednou dosáhnout takového životního standardu, který si přejí.
Řecký parlament v noci odsouhlasil první strukturální reformy, které požaduje eurozóna výměnou za nový záchranný program. Přijatá opatření budou pro Řeky znamenat další utahování opasků.