Sýrie slouží jako testovací hřiště pro nové ruské zbraně
VÁLKA V SÝRII
Rusko, stejně jako výrobci vojenské techniky, hledalo dlouho bitevní pole, kde by mohlo v ostrém provozu vyzkoušet a předvést nejnovější zbraně. Rusku se nyní takové testovací hřiště podařilo najít v syrském konfliktu a zároveň vyslat jasný vzkaz Západu, čeho všeho je ruská technika schopná.
Podle izraelského serveru DEBKAfile je pro Rusko probíhající konflikt v Sýrii vhodnou příležitostí, jak otestovat svoji nejmodernější vojenskou techniku. Tím nejsofistikovanějším z ruského vojenského arzenálu je pravděpodobně stíhací bombardér Suchoj Su-34 a především střely s plochou dráhou doletu Kalibr.
Střely Kalibr Rusko poprvé odpálilo z válečné lodi v Kaspickém moři na začátku října a nepodařilo se jim zasáhnout jen pozice Islámského státu, ale také pozice rebelů. Zároveň tím ukázalo, že lodě ruského námořnictva jsou schopné nést konvenční nebo jaderné hlavice s doletem až 1500 kilometrů. Podle DEBKAfile se jedná o jasný vzkaz pro NATO, že jaderné rakety odpálené ze základy v Kaliningradské oblasti by byly schopné zasáhnout prakticky jakýkoliv cíl v Evropě.
Čtěte také: Ruské rakety prý nedopadly v Sýrii, ale v Íránu
Americké a západní zdroje se snažily zmírnit hrozby, které přicházejí z přístavu v Černém moři i z Kaliningradské oblasti, tím, že střely Kalibr odpálené na konci listopadu nebyly schopné zasáhnout daný cíl a buď explodovaly ve vzduchu nebo mylně dopadly v Íránu. Ruská strana zřícení střel v Íránu, při němž podle některých zdrojů měli zemřít i civilisté, popřelo a naopak oslavovalo úspěšné zasažení všech cílů.
Nicméně 8. prosince Rusko odpálilo střely Kalibr znovu, tentokrát z ponorky ve Středozemním moři a s úspěšně zasaženým cílem, čímž odpovědělo všem pochybovačům – Rusko dokáže odpálit střely z ponorky i válečné lodi a úspěšně zasáhnout cíl. Izraelský server upozorňuje, že Rusku se podařilo vytvořit řetěz válečných lodí a raketových střel dosahující 2 500 kilometrů od Kalingradské oblasti na severu, přes Černé moře až do východního Středozemního moře.