3 Přejmenování moskevské ulice

Ruská pomsta Turecku za mrtvého pilota. Změní ambasádě adresu

, NOVÉ

Témata: , , , ,

Rusové hledají stále nové možnosti, jak by se mohli pomstít Turecku za sestřelení bitevníku Su-24 v listopadu loňského roku. Například tento týden navrhli přejmenovat moskevskou ulici, v níž sídlí turecká ambasáda, právě po zesnulém pilotovi sestřeleného letounu Olegu Peškovovi. Petici, jež přejmenování ulice žádá, už posvětilo ruské ministerstvo obrany.

Petice za přejmenování moskevské ulice vznikla na popud ruské neziskové organizace, která zprostředkovává komunikaci mezi vládními úřady a zbrojařskými firmami. Signatáři internetové petice podle agentury RIA Novosti žádají, aby ulice v centru města poblíž řeky Moskvy, v níž mimo jiné sídlí i turecká ambasáda, nesla jméno Olega Peškova, jehož bitevník sestřelili Turci loni v listopadu.

Čtěte také: VIDEO: Ruského pilota rozstříleli v padáku, druhého Syřani zachránili

Iniciativa ruské neziskové organizace má podle dostupných informací podporu z nejvyšších míst. Prezident organizace Vladimir Gutěňov totiž zároveň působí jako první místopředseda Výboru pro průmysl Státní dumy, tedy dolní komory ruského parlamentu. Gutěňov proto využil svůj vliv a oslovil ruského vicepremiéra Dmitrije Rogozina, ministra obrany Sergeje Šojgu a moskevského starostu Sergeje Sobjanina, aby iniciativu podpořili.

A přinejmenším v případě ministra obrany zaznamenala jeho snaha úspěch. Ministerstvo se totiž podle agentury RIA Novosti vyslovilo v tom smyslu, že s přejmenováním souhlasí a dokonce by si i přálo postavit zesnulému pilotovi pomník. „Pokud náš návrh sesbírá 100 tisíc podpisů, můžeme ho prosadit. Lidé, kteří brání naši vlast ve válce proti terorismu by měli navždy zůstat v naší paměti,“ pochválil si průběh jednání Gutěňov.

Rusko-turecké vztahy jsou na bodu mrazu od 24. listopadu loňského roku, kdy Turci sestřelili ruský bitevník Su-24. Prezident Vladimir Putin sestřelení letounu označil za bodnutí do zad. Krátce po sestřelení letadla budovu ambasády napadl dav rozzuřených Rusů, kteří velvyslanectví zasypali kameny, rajčaty a pytlíky s barvou. Poprvé se návrh na přejmenování moskevské ulice objevil už v loňském roce. Větší pozornosti se ale dočkal až tento týden po vyhlášení petice.

Čtěte také: Rusko pošle do Sýrie další letadla a rakety. Kvůli Turecku

Putin trestá Turecko sankcemi. Postihnou obchod i dopravu

,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.