Psí pisoáry v Praze nefungují. Psům jsou lhostejné, ale lákají děti

Problém psích exkrementů

Psí pisoáry v Praze nefungují. Psům jsou lhostejné, ale lákají dětiNOVÉ 4
Domov
Kristýna Novotná
Sdílet:

Znečisťování města psí močí se některé radnice rozhodly řešit umisťováním psích pisoáru. Pomocí pachové stopy mají domácí mazlíčky přinutit vykonávat potřebu jen na předem daných místech. Zařízení ale prý příliš nefungují a lákají spíše děti.

„Na území městské části Praha 2 jsou dva psí pisoáry a využívány prakticky nejsou. Vybetonované plochy posypané pískem víc než psy, lákají děti, proto tam městská část instalovala ceduli s upozorněním, aby si tam děti nehrály,“ uvedla radnice Prahy 2 s tím, že záchody pro psy vznikly v rámci revitalizace parku Folimanka v ulici Na Slupi a pod velkou kaskádou.

Spokojená není ani Praha 3, která rozmístila na území městské části pisoáry čtyři. O dalších už neuvažuje. „Psí záchody nenaplnily to, co jsme od nic čekali. Psi se na ně nenaučili,“ řekla serveru mluvčí městské části Iva Vojtková.

Psí pisoáry zřídila na Smetanově nábřeží a v parku Jindřišská také Praha 1 nebo Praha 8 na Karlínském náměstí. Čtyři zařízení má i Praha 3 a instalovat je plánuje na Letné Praha 7. „Pisoár pro pejsky“ umístila před dvěma lety i Praha 18 v Letňanech:

Koncem loňska si čtyři psí záchody pořídili v Brně na Kolišti, Obilním trhu, na Kraví hoře a Vaňkově náměstí. „Značkování teritoria je typické a přirozené chování psů, bohužel může mít i negativní důsledky, a to především pachové, hygienické, ale i technické. Instalace psích pisoárů by měla pomoci zabránit nechtěnému značení například dětských hřišť, fasád domů nebo sloupů veřejného osvětlení,“ informuje Brno-střed ve svém pravidelném zpravodaji.

Se záchodem pro psy, jehož cílem je zamezit značkování čtyřnohých mazlíčků a následnému zápachu, přišla před čtyřmi lety firma Dog Production z Brna. Vynález si nechala i patentovat. Používá je řada měst nejen v Česku, ale i třeba v Kanadě nebo ve Španělsku. Firma vyrábí ale i pisoáry do zahrad nebo do místnosti v případě, že majitel nemá možnost psa vyvenčit.

Psí pisoár může mít různé podoby – může se jednat o jakési malé pískoviště nebo o nerezový či dřevěný sloupek s drážkami, které skrze nádržku svádějí moč do kanalizace. Lze také zvolit variantu betonového podstavce s otvory a s cedulí označující místo pro močení psů. Jejich cena se pohybuje od sedmi stovek do deseti tisíc korun.

Čtěte také: Vědci vyvinuli IQ test pro psy

Vědci proti zákonům přírody. Šlechtěním vrací k životu vyhynulou zebru

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články