1 DEMONSTRACE PRO I PROTI ISLÁMU

Chovanec: Incident na demonstraci proti islámu byla ‚cílená provokace‘

, , AKTUALIZOVÁNO

Témata: , , , ,

Policie, která čelila kritice za svůj postup při nedávných demonstracích proti islámu i na podporu uprchlíků, při akcích situaci zvládla. Objevily se jen „drobné excesy“. Novinářům to v sobotu v Praze řekl ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD). Výsledky vyhodnocení policejního postupu chce zveřejnit v pondělí na tiskové konferenci.

„Výsledky pro policii nejsou negativní. Jsou tam některé drobné excesy, které popíšeme. V konci konců lze říct, že policie to zvládla,“ uvedl Chovanec. Akce maskovaných výtržníků, proti nimž policisté nezakročili, pak podle Chovance byla nejspíš „cílenou provokací“.

„Budeme schopni pravděpodobně doložit, že jde o cílenou provokaci, ne ze strany policie, ale někoho úplně jiného,“ uvedl Chovanec s odkazem na incident, ke kterému došlo na rohu ulic zámecká a Thunovská v Praze na Malé Straně. Kdo má za touto provokací stát, však Chovanec nesdělil.

Incident, kdy se účastníci pochodu na podporu uprchlíků střetli se skupinou maskovaných mužů vzbudil velké emoce na sociálních sítích. Prakticky ihned po skončení demonstrace se na sítí začaly objevovat nejrůznější spekulace, podle nichž mělo jít o provokaci ze strany policie. Lidé na sítích například tvrdili, že maskovaní útočníci nebyli neonacisté, ale maskovaní příslušníci policie.

Toto podezření u části veřejnosti posílil i „muž v hnědé bundě“, který na některých záběrech působil, jako kdyby maskované útočníky řídil. Pochybnosti vzbuzovalo i to, že se jeden z útočníků objevil ve dveřích budovy, která spadá pod ministerstvo vnitra.

Samotné ministerstvo však tyto spekulace od začátku odmítá. Policie sice přiznala, že tajemný muž v hnědé bundě, byl ve skutečnosti policista v utajení. To, že by k policii patřili i maskovaní útočníci, ale představitelé policie jasně odmítli.

Čtěte také: Policie přiznala: muž v hnědé bundě byl náš člověk

Policii ovšem kvůli demonstracím nekritizovala jen část veřejnosti, ale i ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO). Poukazoval mimo jiné na to, že na shromážděních podle zákona nikdo nesmí mít maskovaný obličej a nesmí mít zbraň. Po demonstracích uvedl, že policie selhala, když proti maskovaným výtržníkům nezasáhla. Dodal, že by se měla vyvodit odpovědnost velitelů zásahu.

Chovanec podrobnosti k prověřování nechtěl dnes uvést. Výsledky, s nimiž se seznámí i členové vlády a Parlament, zveřejní v pondělí dopoledne. Tiskové konference se má zúčastnit i Pelikán.

Podle ministra vnitra se zatím nepodařilo najít policistu, na jehož postup si stěžovali pracovníci Českého rozhlasu. Podle nich jim příslušník odmítl pomoci, když demonstranti napadali jejich přenosový vůz. „Bohužel se nepovedlo ztotožnit osobu u vozu Českého rozhlasu… Udělali jsme maximum pro to, abychom toho policistu našli, který se měl takto chovat. Uvidíme, jestli se to povede ještě do pondělka,“ dodal Chovanec.

Čtěte také: Policie nepomohla reportérům, které napadli antiislamisté

Za příslušníky, kteří dohlíželi na shromáždění a průvody, se krátce po akcích postavilo policejní prezídium. Podle něj policisté dokázali udržet veřejný pořádek i přes složitou situaci a střety demonstrantů s různými názory a postupovali profesionálně.

Čtěte také: ‚Český lev zařval.‘ ‚Národ vede partyzánskou válku proti elitám‘

, ,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.