Pátrání na místě tragédie obnoveno, černá skříňka poškozená
HAVÁRIE AIRBUSU 320
Pátrání po troskách a obětech úterního leteckého neštěstí ve Francii bylo ve středu ráno obnoveno a na místo znovu vyrazily vrtulníky se záchranáři. Havárie Airbusu A320 německé společnosti Germanwings, který letěl z Barcelony do Düsseldorfu, si podle francouzských úřadů vyžádala životy všech 150 lidí na palubě. Černá skříňka, která byla v úterý objevena, je podle všeho záznamem z letové kabiny. Je poškozená, ale mohou se z ní získat důležité informace, uvedl francouzský ministr vnitra. Po druhé skříňce se stále pátrá.
Na místo tragédie zamíří během dne také německá kancléřka Angela Merkelová, francouzský prezident François Hollande a španělský premiér Mariano Rajoy.
Trosky letadla jsou rozesety v těžko přístupném terénu francouzských Alp zhruba ve výšce 2000 metrů nad mořem. Z prvních záběrů z místa nehody je patrné, že letoun se rozbil na malé kusy.
Čtěte také: Haltern zdrtila krutá zpráva. V letadle ztratil 16 školáků
Jedna ze dvou černých skříněk zaznamenávajících průběh letu byla objevena již pár hodin po tragédii. Ráno byla převezena do Paříže a její data budou co nejdříve analyzována, aby mohlo vyšetřování rychle pokročit kupředu. Agentura AFP s odvoláním na zdroj blízký vyšetřování uvedla, že nalezenou skříňkou je takzvaný zvukový záznamník CVR (Cockpit Voice Recorder). Ten zaznamenává konverzaci mezi piloty, s leteckými dispečery i veškeré další zvuky v kabině. Ještě je potřeba nalézt druhou černou skříňku, kterou je záznamník letových parametrů FDR (Flight Data Recorder) zaznamenávají například výšku letu či rychlost.
Čtěte také: Od Lockerbie po Smolensk. Přehled leteckých neštěstí
Příčina neštěstí je zatím nejasná, letadla podle všeho na francouzském území začalo z neznámých příčin ztrácet výšku. Piloti nicméně nevyslali nouzový signál, poplach vyhlásilo francouzské oddělení řízení letového provozu. Francouzský ministr vnitra Bernard Cazeneuve ráno uvedl, že v souvislosti s příčinou neštěstí je třeba prověřit všechny možnosti. Teroristický útok podle něj ale není tím nejpravděpodobnějším scénářem.
Na palubě airbusu byli zejména lidé z Německa, Španělska a Turecka. Nízkonákladová společnost Germanwings musela po nehodě zrušit desítky úterních letů, protože někteří její zaměstnanci odmítli po katastrofě nastoupit do práce. Podobná situace panuje i dnes a zrušeny budou muset být další lety, potvrdila mluvčí společnosti. „Někteří členové posádek nechtějí za současné situace létat, což chápeme,“ citovala agentura Reuters mluvčí.
Čtěte také: Germanwings ruší lety, část posádek nenastoupila do práce