Britové ho osvobodili z Guantánama, teď se přidal k Islámskému státu

SELHÁNÍ ZPRAVODAJSKÝCH SLUŽEB?

Britové ho osvobodili z Guantánama, teď se přidal k Islámskému státu
Jamal al Hárith na starším snímku. Foto: Reprofoto: Youtube.com/World News
1
Svět
Echo24
Sdílet:

Britská vláda před lety věnovala spoustu času a úsilí, aby osvobodila svého občana Jamala al-Háritha, který byl vězněn na nechvalně proslulé americké základně Guantánamo. Když se jí to povedlo, domnívala se, že al-Hárith bude vděčný a nebude dělat problémy. Navíc dostal odškodné. Tento týden se však ukázalo, že utekl do Sýrie a přidal se k radikálům z Islámského státu.

Al-Hárith sice do Sýrie utekl už před 18 měsíci, veřejnost se však o jeho osudu doslechla až nyní. Před nedávnem se totiž do Británie vrátila jeho třiatřicetiletá manželka, která se po jeho útěku i s pěti dětmi vydala za ním, aby ho přemluvila k návratu. To se jí ovšem nepovedlo a nakonec byla ráda, že se do Británie vrátila alespoň ona s dětmi. Po návratu poskytla interview britské stanici Channel 4 a odstartovala tak kauzu, která v těchto dnech hýbe Británií.

Jamal al-Hárith totiž nebyl jen obyčejný muslim, který se dostal do těžké životní situace a rozhodl se proto připojit se k džihádu. Šlo o muže, který strávil dva roky svého života zavřený na nechvalně proslulé americké základně Guantánamo, kde byl držen pro podezření z terorismu. Veřejnost se tedy začala ptát, jak je možné, že tajné služby nezaregistrovaly ani útěk Al-Haritha, a ani útěk (a následný návrat) jeho ženy.

Muž, jehož příběhem se nyní zabývá řada Britů, se narodil v roce 1966 do rodiny jamajských přistěhovalců pod jménem Ronald Fiddler. K islámu konvertoval až v 90. letech, kdy si zároveň nechal úředně změnit jméno na Jamal Udín Al-Hárith.

V říjnu roku 2001 potom odjel na dovolenou do Pákistánu. Když ale Američané po pár dnech zahájili invazi do sousedního Afghánistánu, pokusil se uprchnout do Íránu. Na hranicích ho ovšem podle jeho výpovědi zadrželi radikálové z Tálibánu, kteří ho kvůli jeho britskému pasu označili za špiona a zavřeli do vězení.

Zde ho po několika měsících našli zvláštní jednotky americké armády. Američané mu ovšem nedovolili odjet domů do Británie, jak by se možná dalo očekávat, ale převezli ho na základnu Guantánamo na Kubě. Podle uniklých dokumentů, které už dříve zveřejnil server Wikileaks, ho Američané zadrželi, protože se domnívali, že má znalosti o tom, jak se Tálibán chová k vězňům a že zná techniky, které radikální hnutí používá během výslechů.

‚Britové nejsou schopni uhlídat teroristy‘

Podle uniklých dokumentů ho Američané zprvu plánovali po několika měsících propustit. Nakonec ale jeho případ na základě nových informací překlasifikovali a zadržovali ho na základě podezření, že „byl pravděpodobně zapojen do dřívějších teroristických útoků proti Spojeným státům“. Američané se domnívali, že „je napojen na Al-Káidu“ a že „představuje vážnou hrozbu pro USA“.

Nakonec ho Američané kvůli nátlaku ze strany britské vlády v roce 2004 propustili spolu s dalšími čtyřmi britskými občany. Al-Hárith se po propuštění spolu s dalšími bývalými vězni pokoušel vymáhat po Spojených státech odškodnění a prohlašoval, že byl na Guantánamu mučen. Když neuspěl, pokusil se dostat odškodnění alespoň od britské vlády, protože se na jeho mučení prý podíleli i britští agenti. Podle serveru Mail Online následně skutečně obdržel odškodné ve výši 1 milion liber (přibližně 36,5 milionu korun).

Když se tedy před několika dny zásluhou jeho manželky ukázalo, že před více než rokem bez obtíží odcestoval do Sýrie, kde se připojil k hrdlořezům z Islámského státu, lidé se pochopitelně začali ptát, co dělaly tajné služby. Zatím totiž není jisté, jestli byl al-Hárith vůbec někým sledován – britská média naznačují, že mu možná ani nebyl odebrán cestovní pas.

Velká Británie se svoji početnou muslimskou komunitou přitom patří k zemím, odkud do samozvaného chalífátu často odcházejí nespokojení muslimové. To, že Británie je k potenciálním džihádistům příliš mírná, jí ostatně vytýkají i Spojené státy. V současné době se totiž stále jedná o propuštění Shakera Aamera – posledního britského občana, který je držen na Guantanámu. Američané ho podle serveru Mail Online chtěli propustit už několikrát v minulosti, vždycky si to ale rozmysleli, protože nevěří Britům, že jsou schopni sledovat potenciální teroristy.

Čtěte také: ‚Znásilníme tvoji dceru.‘ Děsivé svědectví Brita z Guantanáma

‚Berou mi nabíječku i boty.‘ Britský džihádista si stěžuje na Araby

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články