1 Další pomoc pro Afghánistán?

Trumpův kritik McCain: USA v Afghánistánu prohrávají

NOVÉ

Témata: , ,

Spojené státy v Afghánistánu nemají žádnou strategii a nepočínají si cílevědomě. Ve Washingtonu to dnes prohlásil šéf senátního branného výboru John McCain, respektovaný republikánský senátor a častý kritik prezidenta Donalda Trumpa. USA by měly stanovit jasné podmínky své další pomoci Afghánistánu a žádat po Kábulu, aby projevil prokazatelný pokrok v boji s korupcí a v prosazování vlády práva, řekl senátor.

„Bezmála sedm měsíců od nástupu Trumpovy vlády nemáme vůbec žádnou strategii a situace na bojišti se trvale zhoršuje,“ popsal situaci v Afghánistánu McCain. „Tisíce Američanů nasazujících život na afghánské frontě si od svého vrchního velitele zaslouží víc. V Afghánistánu prohráváme a rozhodující je čas, chceme-li zvrátit vývoj,“ poznamenal.

Až se senátoři v září po prázdninách vrátí do Kongresu, chce McCain o své „strategii úspěchu“ v Afghánistánu nechat hlasovat při schvalování vojenského rozpočtu. Součástí McCainovy strategie je podle agentury AP zvýšení amerických bojových jednotek, kterým chce senátor víc uvolnit ruce v boji proti Talibanu, Al-Káidě a Islámskému státu.

Cílem plánu je „narušit, poškodit a zničit schopnost teroristických skupin provádět útoky proti Spojeným státům, jejich spojencům a jejich životním zájmům,“ uvedl McCain.

V současné době mají USA v Afghánistánu 8400 vojáků. Trump se zatím brání požadavkům Pentagonu, aby Kábulu poskytl dalších 4000 mužů, kteří by měli cvičit afghánské vojáky a podporovat americké protiteroristické operace. Dnes v New Jersey během své dovolené prezident prohlásil, že „afghánské rozhodnutí je velmi blízko“.

Čtěte také: Senátor McCain má mimořádně zhoubný nádor mozku

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.