Stovka stížností. Vulgárního Zemana budou řešit mediální rady

Stovka stížností. Vulgárního Zemana budou řešit mediální radyNOVÉ
Miloš Zeman na tiskové konferenci v Číně Foto: Foto: ČTK
Domov

Dohra Hovorů z Lán

Filip Nachtmann

Rada pro rozhlasové a televizní vysílání (RRTV) i Rada Českého rozhlasu budou řešit poslední Hovory z Lán, kde prezident Miloš Zeman opakovaně používal vulgarismy. Od posluchačů už chodí desítky stížností. Jak deníku ECHO24.cz řekl mluvčí rozhlasu Jiří Hošna, Hovory z Lán mají pokračovat. Zatím živě.

Nevybíravý slovník prezidenta Zemana způsobil doslova poprask. Za necelých 24 hodin dorazily na RRTV i Radu Českého rozhlasu desítky stížností.

„Během dneška jsme dostali kolem stovky stížností, což zřejmě překoná všechny rekordy,“ řekl ČTK předseda RRTV Ivan Krejčí. Rada by o pořadu měla mluvit na svém příštím zasedání zhruba za dva týdny.

Zemana bude řešit i samotný Český rozhlas, který nedělní pořad s prezidentem odvysílal. „Nadále plánujeme vysílat Hovory z Lán. V komunikaci s prezidentskou kanceláří se k poslednímu vysílání pořadu nicméně vrátíme,“ uvedl mluvčí rozhlasu Jiří Hošna.

Čtěte také: Vulgární Zeman v rozhlase: Kunda sem, kunda tam, hovno, zkurvili...

Sobotka: Zeman sráží úřad, dává špatný příklad a kazí jméno

Ten na dotaz ECHO24.cz řekl, že se zatím nepočítá s předtáčením pořadu. Rozhlas je toho názoru, že jeho moderátor Jan Pokorný nijak nepochybil. O tom, jak bude vysílání vypadat napříště, rozhodne Rada Českého rozhlasu. Ta si zřejmě vyžádá i stanovisko etické komise.

Rozhlas by se totiž v případě dalšího živého vystoupení Zemana ve vysílání mohl dostat do rozporu se svým etickým kodexem. Ten totiž mimo jiné říká: „Pokud je to proveditelné, nepřipustí Český rozhlas k účasti na živém vysílání osobu, u které je důvodný předpoklad, že by se mohla chovat urážlivě, vulgárně nebo je pod vlivem alkoholu či omamných prostředků.”

Zeman mluvil opakovaně vulgárně v nedělním vysílání rozhlasu.

Naposledy rozhlasová rada řešila větší počet stížností poté, co redaktorka Radiožurnálu loni v říjnu náhle razantně utnula rozhovor s kardinálem a pražským arcibiskupem Dominikem Dukou, který se rozhovořil o nebezpečí návratu pod rudé prapory se srpem a kladivem. 

Čtěte také: Kritické myšlení se vyčerpává na trapném chování prezidenta

Dienstbier chce omezit pravomoci prezidenta