Demonstranti oblepili dveře Babišova ministerstva vzkazy

PROTEST PROTI BABIŠOVI

Demonstranti oblepili dveře Babišova ministerstva vzkazyFOTOGALERIE UVNITŘ
Desítky demonstrantů dorazily k budově ministerstva financí, kde nechaly na dveřích vzkazy pro šéfa státní pokladny Babiše. Foto: Foto: Echo24/Barbora Pánková
6
Domov

Barbora Pánková

„Pane Babiši, nevěříme Vám. Sedmé přikázání: Neojebeš. Všetci kradnú, sorry jako.“ Takovými vzkazy na adresu šéfa státní pokladny Andreje Babiše oblepili protestující dveře ministerstva financí v pražské Letenské ulici. Desítky lidí tím v neděli odpoledne protestovaly proti nedávnému ministrovu útoku na novináře z České televize, kteří natáčeli o nejasnostech kolem financování dluhopisů Agrofertu.

„Svolali jsme to kvůli útoku ministra financí, jednoho z nejmocnějších mužů, který aspiruje na premiéra. Hrozí zavedení východních zvyklostí nebo něčeho horšího,“ řekl jeden z organizátorů Michal Majzner pro internetový deník Echo24.

Foto: Foto: Echo24/Barbora Pánková

K budově Babišova úřadu dorazilo několik desítek demonstrantů z parku na Klárově, kde průvod v neděli kolem 16. hodiny začínal. Před ministerstvem rozvinuli transparent a na zem položili pohřební věnec se stuhami s nápisem Demokracie. Na vchod nalepili vzkazy pro ministra financí a daňové formuláře s nápisy Sorry jako.

Heslo Sorry jako dominovalo také většině transparentů, které si lidé s sebou přinesli. To se stalo terčem vtípků na sociálních sítích poté, co ministr financí tímto způsobem odpověděl na dotaz reportérky České televize. Na celou akci dohlíželo také několik policistů.

Foto: Foto: Echo24/Barbora Pánková

Několik dní před shromážděním zveřejnili jeho pořadatelé také petici, ve které vyzvali Babiše, aby doložil svá slova na adresu novinářů z pořadu Reportéři ČT, které nazval zkorumpovanou pakáží. V opačném případě volají po jeho odstoupení. Petici podepsaly už téměř tři tisíce lidí.

Petice naráží na informace zveřejněné Týdeníkem Echo, který zjistil, že Babiš uspokojivě nevysvětlil, kde vzal dost osobních legálních příjmů, aby si mohl pořídit od daní osvobozené dluhopisy Agrofertu za 1,482 miliardy korun. Ty jsou dnes hlavním zdrojem jeho osobních příjmů. Ročně z nich inkasuje 90 milionů korun a nezaplatí do státní pokladny ani korunu na daních.

Stále se ale ministr zamotával do toho, kde vzal dost legálních osobních příjmů na to, aby si tento nový od daní osvobozený zdroj živobytí mohl pořídit. V roce 2013 mu na nákup dluhopisů totiž chybělo 142 milionů korun. A to bez ohledu na životní výdaje, které se u Babiše, jen pokud jde o investice do osobního majetku a životního stylu, pohybují v desítkách milionů korun. Opozice, ale i kolegové z vlády, po Babišovi nyní žádají vysvětlení.

Čtěte také: Sorry jako, pane ministře. 2000 lidí podepsalo petici a chystají se do ulic

Wollner: Televize by měla Babiše za „zkorumpovanou pakáž“ žalovat