V souvislosti s IT zakázkami čelí obvinění 27 lidí a dvě firmy

Zmanipulované IT zakázky

V souvislosti s IT zakázkami čelí obvinění 27 lidí a dvě firmyNOVÉ 1
Domov
Echo24
Sdílet:

V souvislosti s kauzou zmanipulovaných zakázek na informační systémy čelí nově obvinění 27 lidí a dvě firmy. Žalobce olomouckého vrchního státního zastupitelství Martin Brzobohatý dnes ČTK řekl, že trestní stíhání zahrnuje 14 veřejných zakázek, jejichž celková hodnota je několik set milionů korun.

Obvinění v kauze padlo podruhé, policie původně před rokem obvinila 20 lidí a osm firem. Nejvyšší státní zastupitelství (NSZ) však některá trestní stíhání v březnu zrušilo.

„Celkem je obviněno 27 fyzických osob a dvě právnické osoby, část obviněných je posuzována jako organizovaná zločinecká skupina, tito jsou ohroženi trestní sazbou v rozmezí pět až 13 let a čtyři měsíce. Trestní stíhání je vedeno celkem pro 14 veřejných zakázek, jde o období let 2010 – 2014, celková hodnota zakázek je v řádu několika set milionů korun,“ řekl ČTK státní zástupce Brzobohatý. Výše škody bude podle něj upřesněna v době trestního řízení.

Nové obvinění padlo poté, co v březnu NSZ na základě stížnosti obviněných zcela zrušilo trestní stíhání všech osmi firem a tří obviněných fyzických osob. Částečně zrušeno bylo trestní stíhání deseti obviněných a zcela zamítnuty byly stížnosti u sedmi obviněných, řekl tehdy ČTK mluvčí NSZ Petr Malý. Usnesení o zahájení trestního stíhání byla podle něj zčásti nezákonná a nedůvodná, neboť nebyly splněny formální a v některých případech ani věcné podmínky opravňující k zahájení stíhání.

Novému kroku policie a žalobců předcházela důkladná analýza usnesení NSZ a nová prověřování. „Skutková věta byla popsána nedostatečně, ale v průběhu té doby byly vytěženy další podklady, které to podezření zesilovaly. Původní zrušení o zahájení trestního stíhání neznamená zastavení. Je to institut, který říká laicky řečeno znovu a jinak. Trestní řízení tím nekončí,“ doplnil státní zástupce Brzobohatý.

Podle žalobce obvinění různými způsoby ovlivňovali veřejné soutěže ve svůj prospěch či ve prospěch spřízněných subjektů. Případ se týká tendrů Integrovaného operačního programu ministerstva vnitra. Šlo o dotace mimo jiné na vybudování datových sítí, zajištění přenosu dat, jejich zabezpečení a elektronizaci služeb radnic.

Čtěte také: Šest let vězení pro exnáměstka Šišku za zmanipulování zakázky

V souvislosti s kauzou padlo obvinění z trestného činu sjednání výhody při zadání veřejné zakázky, při veřejné soutěži a veřejné dražbě, poškození finančních zájmů Evropské unie, účasti na organizované zločinecké skupině a porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže.

Kauza souvisí se zátahem protikorupční policie ze září roku 2014. Odehrával se na několika místech po celé zemi, podle žalobců šlo o 40 prohlídek. Policisté byli například na radnicích v Olomouci, Přerově a ve Zlíně. Policejní akce se týkala také hejtmanství ve Zlíně a Olomouci, policisté zasahovali i v sídle olomoucké firmy Tesco SW, kterou spoluvlastní podnikatel Josef Tesařík, bratr dosavadního senátora Martina Tesaříka (ČSSD). Společnost už dříve veškeré pochybení popřela.

Kauza IT zakázek se probírala také v souvislosti s údajným únikem citlivých informací z vyšetřování. V médiích se v minulosti objevilo podezření, že unikaly z telefonu, který dříve používali blízcí policejního prezidenta Tomáše Tuhého. Šéf policie to odmítl a označil za nesmysl.

Čtěte také: Starost o IT začíná jeho nákupem

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články