Pro imigranty nevaříme, oznámil majitel restaurace. A dostal pokutu
'DOPUSTIL SE DISKRIMINACE'
Pokutu ve výši 30 tisíc korun dostal od České obchodní inspekce restauratér Tomáš Ševčík, který před rokem oznámil, že ve své pizzerii nebude vařit pro imigranty. Ševčík tehdy na Facebooku zveřejnil obrázek s nápisem: „V naší restauraci pro imigranty nevaříme! Stop islám.“ Nyní – přesně po roce – ten samý obrázek sdílel znovu. „Dohnala mě k tomu situace v Evropě,“ říká.
Když majitel pizzerie před rokem oznámil, že nebude vařit pro imigranty, pravděpodobně netušil, co to přinese. „Dostal jsem od České obchodní inspekce pokutu 30 000 korun za diskriminaci zákazníka. Nejprve jsem měl dostat dokonce ještě vyšší pokutu, ale nakonec mi to snížili na těch 30 tisíc. Pokutu jsem zaplatil a odvolal jsem se, teď to nějakým způsobem řeší můj právník,“ řekl serveru ECHO24.cz.
Ústřední inspektorát po odvolání snížil pokutu udělenou Ševčíkovi z 30 na 25 tisíc korun, uvedl mluvčí inspekce Jiří Fröhlich. Vzhledem k tomu, že restauratér původní pokutu ve výši 30 tisíc korun podle vlastních slov už zaplatil, by mu nyní úřady měly vrátit pět tisíc korun.
Česká obchodní inspekce ale nebyla jediná, kdo se o restauratéra z Hrušovan nad Jevišovkou začal zajímat. „Měli jsme tady snad všechny, obchodní inspekci, hygienu, začala se o mě zajímat policie… Ale žádný další postih už nepřišel a policisté případ smetli ze stolu,“ říká restauratér Ševčík s tím, že žádného hosta zatím neodmítl, ať byl odkudkoliv.
Letos v září – tedy přesně po roce – se na facebookovém profilu Ševčíkovy pizzerie ten samý obrázek objevil znovu. „Dnes to je přesně rok, co jsem zveřejnil můj názor na zkorumpovanou situaci ohledně uprchlíků. (...) Svůj názor nezměním i přes pokutu 35 000 Kč, protože nejsem ovce a nemůžu vidět, jak nás zradili ti, co mají zrovna otěže v rukách, a vystavují nás smrtelnému nebezpečí jak terorismu, tak třetí světové války,“ zněl poměrně ostrý komentář Ševčíka, kterým obrázek doplnil.
V rozhovoru s redaktorem serveru ECHO24.cz však vystupoval o poznání smířlivěji a své myšlenky se pokusil více rozvést. „Příspěvek jsem po roce sdílel znovu, dohnala mě k tomu současná situace v Evropě. Téměř každý týden jezdím do Itálie, takže ty dopady uprchlické krize vídám na vlastní oči. Nelíbilo se mi, když paní Merkelová řekla: ‚Pozveme všechny Syřany,‘ tak jsem se na ten problém snažil nějak upozornit,“ uvedl.
Zároveň řekl, že v jeho vnímání není imigrant jako imigrant: „Nevadí mi slušný člověk, který přijme naši kulturu, pracuje tady, má tady svoji rodinu a nějakým způsobem funguje. Proč by mi měl vadit? Mám spoustu kamarádu Chorvatů, spolupracuji s Bulharem, Italy, nevadí mi ani černoši. Nakonec by mi nevadil ani Arab. Islám se mi sice nelíbí, ale pokud s ním nebude obtěžovat ostatní, tak ať si v něj klidně věří. Nemám problém s lidmi, mám problém s tou celkovou situací.“
Téma diskriminace zákazníka, kvůli níž dostal Ševčík pokutu, se v Česku čas od času objeví, zpravidla ve vztahu k romské komunitě. Například v roce 2005 trojice Romů podle Práva vysoudila odškodné ve výši 90 tisíc korun a omluvu na majiteli ostravského baru, do něhož předtím nebyli vpuštěni. V roce 2014 zase Rom František Kroščena podle ČTK vysoudil 25 tisíc korun od majitelů jedné hospody na Klatovsku, kteří si v podniku vyvěsili baseballovou pálku s nápisem „Na cikány“.