Diváci vybučeli ruskou plavkyni v Riu. Soupeřky jí nepodaly ruku
Olympiáda v Riu
O startu ruské plavkyně Julie Jefimovové v Riu se rozhodlo až v den zahájení olympiády. Arbitrážní soud CAS jí povolil závodit o olympijské medaile, třebaže byla v roce 2014 potrestaná za pozitivní test na anabolický steroid a letos neprošla testem na meldonium. Soupeřky a diváci však dali Jefimovové náležitě najevo, co si o ní myslí. Ruska to neunesla a před novináři se rozplakala.
Po příchodu k bazénu před finálovým závodem na 100 metrů prsa uvítali diváci ruskou plavkyni hlasitým bučením. Čtyřiadvacetiletá Jefimovová v něm skončila druhá, když za Američankou Lilly Kingovou zaostala o více než sekundu a půl. Vítězka vzápětí nenechala nikoho na pochybách, co si o své ruské soupeřce myslí – při oslavách v bazénu jí nepodala ruku a uvedla, že její zlatá medaile dokazuje, že je možné dostat se na vrchol férově. „Tohle vítězství potvrzuje, že se dá závodit čistě, pouze díky tvrdé práci na tréninku a v posilovně,“ prohlásila Američanka.
Russia‘s Yulia Efimova loudly booed at #Rio2016 aquatics centre. Minutes later she won a silver medal. pic.twitter.com/zhFtAseJJY
— Jack Stubbs (@jc_stubbs) 9. srpna 2016
Jefimovová tlak neunesla a před hloučkem ruských novinářů se rozplakala – i když podle svých slov z jiného důvodu. „Nemůžu říct, že jsem šťastná. Jsem ráda, že jsem mohla závodit. Nevím, kdy jsem naposledy pořádně spala. Za poslední měsíc určitě ne a zvlášť minulé tři týdny byly hrozné,“ řekla čtyřnásobná mistryně světa. „Chtěla jsem zlato, abych dokázala svým kritikům, že se mýlí. Proto mě tak mrzí, že se mi to nepovedlo,“ dodala.
Julii Jefimovovou kvůli šestnáctiměsíčnímu distanci, který v roce 2014 dostala za pozitivní test na anabolický steroid dehydroepiandrosteron (DHEA), provází dopingová minulost. Na začátku letošního roku pak u ní, stejně jako například u tenistky Marii Šarapovové, byla prokázaná vyšší hladina meldonia.
Na základě pravidla Světové antidopingové agentury WADA, jež umožňuje u nálezů meldonia z prvních dvou měsíců tohoto roku látku zakázanou od 1. ledna tolerovat, pokud její hodnota nepřesáhne hranici jednoho mikrogramu na mililitr moči, ale Jefimovová mohla závodit na olympiádě.
Mezinárodní plavecká federace sice v červenci oznámila, že Jefimovové v rámci ruského dopingového skandálu zakázala start v Riu, arbitráž zasedající v Riu ale dala za pravdu sportovkyni a po jejím odvolání jí závodit povolila.
Russia‘s Yulia Efimova, caught up in doping scandal, booed in Olympics debut: https://t.co/aJA1reDPBU pic.twitter.com/iqz1mu9mtO
— Los Angeles Times (@latimes) 8. srpna 2016