Babišovi auditoři o Babišově firmě v Babišových LN: Výsledek?

Kauza Čapí hnízdo

Babišovi auditoři o Babišově firmě v Babišových LN: Výsledek?NOVÉ 1
Domov
Echo24
Sdílet:

Auditoři ministerstva financí vedené Andrejem Babišem dokončili prověrku padesátimilionové dotace pro Babišovu Farmu Čapí hnízdo, korekci nenavrhli. Ze zprávy vyplývá, že auditoři nemohou podezření na propojení farmy s Agrofertem ministra financí v době žádosti o dotaci a jejího čerpání potvrdit ani vyvrátit. Zákon je totiž neopravňuje prověřovat firmy, které dotaci nedostaly. Píšou to Lidové noviny, vlastněné rovněž Andrejem Babišem, které mají zprávu auditorů k dispozici.

Auditoři mají za to, že osobní provázanost firem je doložená. Mluvil o ní Babiš v projevu ve Sněmovně, kde řekl, že v letech 2008 až 2010 Čapí hnízdo patřilo dvěma jeho dospělým dětem a bratrovi jeho partnerky. Samo o sobě rodinné propojení na porušení dotačních podmínek ale nestačí, současně s tím musí být splněna ještě jedna podmínka – některá z firem z Agrofertu by musela podnikat na propojeném trhu. Tedy v pohostinství, cestovním ruchu či ubytování. To čeští auditoři nemají jak ověřit. Nemohou podle svých slov žádat po jiných firmách než společnosti Imoba, jíž farma dnes patří, listiny, prověřovat trh kvůli hospodářské soutěži nebo zpovídat klienty. To může policie nebo Evropská komise, píše deník.

Policie dotaci vyšetřuje a případem se zabývá také Evropský úřad proti podvodům (OLAF). Závěry těchto dvou prověrek ještě známy nejsou. Podle LN auditoři uvedli, že jsou indicie o tom, že Farma Čapí hnízdo patřila pod Agrofert, tedy že neměla nárok na dotaci. Pokud se EK rozhodne propojení trhů prozkoumat a kdyby zjistila, že k němu došlo, musel by Agrofert dotaci vrátit.

Ministr Babiš nechtěl výsledek komentovat. „Neznám závěry auditu, obraťte se na Imobu,“ uvedl. Mluvčí Agrofertu Karel Hanzelka sdělil, že se žádné pochybení nestalo. „Jsme přesvědčeni, že ke stejnému závěru dojde i Evropská komise,“ řekl Hanzelka. Pro Agrofert je podle Hanzelky rozhodující, že audit označil dotaci za způsobilou a nenavrhl vrácení ani její části.

Společnost Farma Čapí hnízdo, která původně patřila do Babišova holdingu Agrofert, získala padesátimilionovou evropskou dotaci v rámci projektů určených pro malé a střední podniky. Než ale o unijní miliony v roce 2008 požádala, akcie firmy byly převedeny na anonymní formu akcií na doručitele. Agrofert jako obří holding totiž nesplňoval dotační podmínky. Po pěti letech, po které farma Čapí hnízdo musela dodržovat tyto dotační podmínky, se společnost vrátila zpět do Babišova koncernu, napsal již dříve server Neovlivní.cz.

Čtěte také: Policisté vyšetřující Babišovo Čapí hnízdo byli tajně sledováni

Zeman se naložil do Čapího hnízda s Klokankami. Odpudivé, zní z opozice

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články