2 Bojoval proti fanatismu

Amerického blogera zabili v Bangladéši sekáčkem

, NOVÉ

Amerického blogera, který se hlásil k ateismu a byl známý svými příspěvky proti náboženskému fundamentalismu, zabili ve čtvrtek večer v bangladéšském hlavním městě Dháce neznámí útočníci. Informovala o tom dnes místní policie, podle níž vrazi použili sekáčky na maso. Americké ministerstvo zahraničí vraždu ostře odsoudilo jako odporný a zbabělý čin.

Avijit Roy, americký občan narozený v Bangladéši, byl napaden, když se s manželkou vraceli z knižního veletrhu na Dhácké univerzitě. Manželka byla při útoku těžce zraněna.

Zatím není jasné, kdo za útokem stojí, ale Royova rodina a přátelé uvedli, že muž se důrazně stavěl proti náboženským fanatikům a v minulosti už dostal výhrůžky smrtí. Žádná skupina se zatím k útoku nepřihlásila.

Nejde přitom o první podobný případ v Bangladéši – převážně muslimské zemi se zhruba 160 miliony obyvatel, jejíž zákony jsou sekulární. V roce 2013 zabili neznámí útočníci v Dháce jiného blogera, který se rovněž stavěl proti náboženským fanatikům. Podle mluvčí amerického ministerstva zahraničí Jennifer Psakiové „to není jen útok proti člověku“, ale také „útok proti hrdé tradici intelektuální a náboženské svobody“ v Bangladéši.

,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.