Batole dostalo doživotní trest od egyptského soudu
Justiční praktiky
Egyptský chlapec byl odsouzen k doživotnímu trestu, který mělo spáchat, když mu bylo 16 měsíců. Spolu s ním bylo odsouzeno 115 dalších obžalovaných po protestech proti odvolání prezidenta Muhammada Mursího. Odsouzení si vyslechli trest za zabití tří lidí a ničení veřejného a soukromého majetku.
V lednu roku 2014 se v jižním Falyumu měly odehrávat demonstrace, při kterých došlo ke střetu příznivců prezidenta proti bezpečnostním složkám. Ahmedu Mansouru Shararovi bylo v té době 16 měsíců, když si pro něj domů přišli policisté. Po zjištění, že je ještě batole, vzali do vazby jeho otce Mansoura Shararu. Soudce ho propustil až po čtyřech měsících od zadržení.
Právníci ostatních obžalovaných se snažili zdiskreditovat vyšetřování tím, že uveřejnili Ahmedův rodný list. Chtěli tím poukázat na vymyšlenost obvinění a snahu zatknout pouze největší počet lidí, kteří by mohli být proti novému režimu. Právník Mahmoud Abu Kaf také dodal, že dítě i otec nebyli vůbec v Egyptě v konání protestů.
Rozsudek vydaný před týdnem vyvolal řadu pobouřených reakcí od sympatizantů odsouzených. „Jak mohou lidé věřit spravedlnosti, když vidí tohle?“, řekl televizní moderátor Wael El-Ebrashy, když natáčel rozhovor s otcem odsouzeného chlapce. Sharara v rozhovoru prosil o pomoc a vyjádřil obavu, že jeho syn bude nakonec uvězněn. Poradce ministra vnitra poté volal do Ebrashyho pořadu a řekl, že se jedná o případ chybné totožnosti. Stejně se vyjádřil i generál Abu Bakr Abdel-Karim, který slíbil, že Ahmed i jeho otec ve vězení neskončí.
Omyl v totožnosti
Armáda následující den vydala prohlášení, že skutečnou osobou má být 16letý chlapec, který má stejné jméno jako Ahmed. „Pokud je to pravda, proč přišli zatknout tohoto chlapce? Proč poté nezatkli správného obžalovaného?“, uvedl právník Abu Kaf pro CNN.
Protesty v Egyptě se za posledních 5 let vyostřily. Po zvolení islámského stoupence Muhammada Mursího probíhaly demonstrace proti islamizaci a špatné ekonomice. Armáda po roce vlády ukončila Mursího vládu z důvodu nestabilizace země. Po svržení probíhaly po celém Egyptě protesty a útoky islamistů, ke kterým dochází v menší míře dodnes.